Ve věku 78 let zemřel výtvarník, básník, galerista, archivář, publicista a kurátor – neúnavný nadšenec a milovník výtvarného umění. Smutnou zprávu oznámila jeho dcera Galina Miklínová. Hůla byl znám svými nevšedními i záslužnými aktivitami… později také s partnerkou Pavlou Jazairiovou cestovali a o svých zážitcích napsali knihy Cestou hvězdy nebo Egypt Egypt.
Snad všichni z uměleckých kruhů znali Galerii H, kterou roku 1983 založil se svým bratrem Zdeňkem v Kostelci nad Černými lesy v jejich domě na náměstí. Postupně bylo místo za pomoci přátel přeměněno v originální výstavní prostor, jehož součástí jsou realizace – práce umělců na pomezí umění a designu (například podlaha a schody od Jiřího Beránka, zeď od Václava Vokolka, reliéfní police od Kurta Gebauera). O historii této jedinečné galerie vypráví také kniha vydaná v roce 2016 pojednávající především o všech 29 výstavách, které v Galerii H proběhly.
V uvolněných poměrech pak Jiří Hůla psal recenze – a založil pověstný informační systém abART – dnes zřejmě nejrozsáhlejší sbírku dokumentů o současném českém a slovenském umění. Nyní archiv působí na několika místech v Praze a v Centru současného umění DOX provozuje otevřené pracoviště s veřejnou knihovnou.
Jiří Hůla se narodil 7. června 1944 v Praze, v 60. letech studoval na Palackého univerzitě v Olomouci. Sám byl také činným výtvarníkem – jeho tvorba se pohybovala na pomezí poezie, teorie informace a volné tvorby. Od roku 1962 psal experimentální texty – výrazové znaky byly stále oproštěnější, zkoumal redukci a manipulaci s texty.
Na přelomu 70. a 80. let se Hůla věnoval především počítačové grafice a vlastnímu generovanému písmu i netradičním výrazovým a komunikačním technikám. Jako kurátor připravil celou řadu výstav, psal úvodní texty, katalogy a recenze. Byl „cestujícím glosátorem“ výtvarného umění, věcným znalcem a nadšeným pozorovatelem či organizátorem. O všech svých aktivitách v posledních letech také vyprávěl v knihovnách, galeriích nebo v médiích.
Český rozhlas Vltava u příležitosti úmrtí Jiřího Hůly znovu umožňuje zájemcům poslech jeho vzpomínek ve všech 5 dílech ZDE.
Jiří, děkujeme…
-rw-
Foto: Dominik Mačas, Český rozhlas a archiv
Diskuze k tomuto článku