Včera večer se v Londýně dražila významná díla moderního malířství nejvyšší kvality. Mezi nabízenými položkami byl také obraz Františka Kupky, který měl od roku 2016 ve své sbírce herec Sean Connery až do své smrti. Pořádající Sotheby´s očekávala konečnou cenu včetně provize a dalších poplatků, která odpovídá odhadované částce 75 milionů až 96 milionů korun. Podle znalců se jedná o mimořádně vzácnou malbu – „o průkopnické rané dílo zkoumající pohyb, spiritualitu a barevnou kompozici abstraktního vyznění.“ Vysoký aukční odhad naznačoval slibný prodej, i když se nepředpokládalo, že by překročil Kupkův dosavadní rekord: předloni se totiž prodalo jeho Tryskání II v přepočtu za nebývalých 230, 8 milionu korun.
Obraz Františka Kupky z roku 1912 nazvaný Complexe (Komplexní) se včera nakonec vydražil za úctyhodných 4,6 milionu liber, tedy zhruba za 123 milionů korun + poplatky. Výtěžek má jít podle závěti slavného herce na podporu nadace Connery Foundation, která sídlí ve Skotsku a na Bahamách, tedy v bývalých Conneryho působištích. (Z této sbírky moderního umění byl naposledy loni v květnu v Hong Kongu vydražen jeden z Picassových Mušketýrů z roku 1969 za 22,3 milionu amerických dolarů).
Bylo jisté, že přinejmenším v rámci odhadu se Kupkův obraz prodá, dokonce by nebylo překvapením, kdyby dosáhl na nový cenový rekord. Obraz Komplexní je totiž z uměleckohistorického pohledu nejvýznamnějším Kupkovým dílem nabízeným v aukci za posledních 30 let. Od počátku 90. let 20. století prošlo světovými aukcemi zhruba 120 Kupkových obrazů. Z klíčových let 1911–14 jich mezi nabízenými bylo pouhých deset. Navíc většina z této desítky byla v této etapě jen započata a Kupka na nich pracoval ještě dále po roce 1919. Nakonec se obraz Komplexní včera prodal 123 milionů korun a tak zřejmě opět zmizí za zdmi některé ze soukromých sbírek.
Vrcholem aukčního večera bylo mistrovské dílo Vasily Kandinského “Murnau Mit Kirche II”, nedávno získané potomky bývalého majitele, německého Žida zabitého nacisty, které se prodalo za 45 milionů dolarů, respektive 37 196 800 liber (v přepočtu 983,7 milionu korun), což je podle dražební aukční síně Sotheby’s rekord pro tohoto malíře.
Malba z roku 1910, barevná vize německé vesnice Murnau s kostelní věží a vrcholky bavorských Alp, ohlašovala posun ruského mistra směrem k abstrakci. Její příběh je pozoruhodný: olejomalba kdysi zdobila jídelnu židovského páru Johanny Margarethe Stern a Siegberta Sterna, zakladatelů textilní společnosti. V srdci berlínského kulturního života 20. let minulého století (kam patřili také Thomas Mann, Franz Kafka a Albert Einstein), vybudovali manželé úctyhodnou sbírku čítající zhruba 100 obrazů. Siegbert Stern zemřel přirozenou smrtí v roce 1935. Jeho žena uprchla do Nizozemska, avšak smrt nalezla v Osvětimi v květnu 1944 poté, co byla nacisty zatčena.
Kandinského obraz byl dlouho nezvěstný. “Murnau Mit Kirche II” byl identifikován teprve před deseti lety v muzeu v nizozemském Eindhovenu, kde se nalézal od roku 1951. V loňském roce byl navrácen dědicům manželů Sternových, jejichž 13 přeživších potomků se o výtěžek podělí.
Do včerejší londýnské dražby byly rovněž zahrnuty malby Pabla Picassa, Luciana Freuda či Gerharda Richtera. zařazen také “Tanec na pláži” od Edvarda Muncha z roku 1906, který byl skrýván před nacisty ve stodole na norském venkově. Rovněž tato malba se stala předmětem restituční smlouvy. Obraz vynesl 16,9 milionu liber (20 milionů dolarů, 19 milionů eur).
Všechny zmíněné prodeje byly součástí série aukcí v Londýně věnovaných modernímu a současnému umění.
-red-
foto: Sotheby´s a archiv
Diskuze k tomuto článku