Vychází unikátní kniha – Sebastián Jahič: Theléma Aleistera Crowleyho (Magie, mysticicmus a etika Nového aeonu)
„Každý se musí spasit sám, nikdo to za ně neudělá… neexistuje špatná cesta, pouze jiná… Lež je vždy dítě strachu v té či oné podobě… Theléma je založená na přikázání „Dělej, co ty chceš, ať je celý zákon“, jak je uvedeno ve 40. verši první kapitoly Knihy zákona neboli Liber AL vel Legis, ústředního spisu thelémy…“ to jsou slova pověstného Aleistera Crowleyho.
Vyšla mimořádná kniha! Každý, kdo se zaobírá dějinami duchovních proudů či dokonce okultismem, zajásá. Konečně se totiž objevila na našem trhu i v mezinárodním měřítku obsáhlá publikace o jedné z nejzajímavějších a nejkontroverznějších osobností. Angličan Aleister Crowley (1875 – 1947) byl provokujícím učencem, kterého není zrovna snadné zcela chápat natožpak interpretovat, respektive hodnotit. Jedni jej označují za „nejzkaženějšího ba nejzvrhlejšího člověka všech dob“, pro druhé je tento praktikující vyznavač převážně černé magie idolem a vzorem, geniálním mágem, který posunul tradiční esoteriku do nových souvislostí.
Aleister Crowley byl britský Mág, okultista, spisovatel, básník, filozof, jogín, špion, šachista, finanční poradce, dráteník, mystik, alchymista, šermíř, střelec, astrolog, malíř, horolezec, lyžař, Fráter Perdurabo, drogový experimentátor, pionýr a cestovatel, pansexuál, sociální kritik a horolezec. Vytvořil filozofický systém Thelema a stal se jeho největším teoretikem. Systém Thelémy vychází z Crowleyovy knihy The Book of the Law (Liber AL vel Legis, česky Kniha zákona), sepsané v roce 1904. Také je citován jako klíčová inspirace pro množství pozdějších esoterických skupin a osobností, včetně lidí jako je Kenneth Grant, Gerald Gardner a do určité míry také Austin Osman Spare.
Působil v Řádu Zlatého Úsvitu (Hermetický řád Zlatého úsvitu), který určitou dobu vedl, a který se díky rozepřím během jeho vedení rozpadl. Po roce 1920, kdy se uchyluje se svými následovníky na Sicílii, zde zakládá Posvátné opatství thelemských mysterií (The Sacred abbey of the Thelemic Mysteries).
O Crowleym trvá – a dokonce roste v dnešní době zájem započatý (po jeho dočasném zapomnění) v šedesátých letech 20. století. Vzývání veškerých drog, nevázané sexuální rituály, relativizace obecné (dosavadní) morálky i cesty do hlubin lidské duše – to vše rezonovalo také v tehdejší uvolněné pop kultuře (David Bowie, Jimi Page z Led Zeppelin, Tommi Iommi z Black Sabbath a další. Beatles si jeho fotografický portrét dokonce dali na obálku). A nic to nemění na faktu, že měl Crowley neustále problémy s obviňováním ze strany veřejnosti a úřadů kvůli své „morálce“. Několikrát kvůli tomu stanul i před soudem.
V roce 2002, jej hlasování BBC umístilo jako sedmdesátého třetího největšího Brita všech dob, protože inspiroval nespočet spisovatelů, hudebníků a tvůrců filmů
Starší kniha Aleisterovi Crowleym nazvaná „Zvíře 666“ od Johna Symondse vyšla pouze v zahraničí, a tak český knižní trh čekal dlouho. Nyní je zde ještě snad ucelenější a přístupnější studie. Jmenuje se Theléma Aleistera Crowleyho s podtitulem: Magie, mysticismus a etika Nového aeonu a je od autora, který si říká Sebastián Jahič (vydalo nakladatelství Sol Noctis, Zvolen 2021). A je to velký počin. Koupit knihu můžete ZDE.
„Theléma, náboženství či duchovní filozofie, založená a šířená Aleisterem Crowleym datuje zjevení slova svého Zákona do roku 1904. To znamená, že přichází z období (dodnes trvající) krize křesťanství, tedy kdy ona stará brána k božství byla pro mnohé definitivně ztracena…“ píše autor nové knihy. Podle toho stará brána zrezivěla a musí se postavit jiná – vlastní.
Takovou osobní a hluboce prožívanou cestu nabízí právě Crowley nazývající se „Velká šelma 666“. Jeho nauka je zvána theléma coby magicko-mystický duchovní systém „zjevený člověkem a vytvářený z pozice člověka, jež se ocitl v zóně prázdnoty po smrti Boha.“
Sebastián Jahič je praktikující znalec tohoto učení a knihou předkládá „srozumitelný a přehledný“ materiál. Autor tedy „systematizuje funkční interpretaci thelémy“, která si v Crowleyho spisech občas protiřečí a při svém rozptýleném rozsahu může postrádat logickou (objektivní) strukturu. Ta se však v hloubi tohoto učení nalézá a Jahič s mimořádnou pečlivostí se úkolu přiblížit veškerou podstatu ujímá.
Jeho kniha se skládá z teoretické, praktické a doplňující části, přičemž uchazeč je ve správný čas nevyhnutelně „hozen do vody“ – a je svědkem „brutálně bořených dosavadních jistot. “Crowleyho dílo (a chování) v každé době pohoršovalo v každé době společenské konvence. Avšak toto učení nelze redukovat na jeho kontroverzní obřady a sexuální magii či negativní postoj ke společnosti. „Jsem přesvědčen o tom, že ačkoli Crowley celý život myslitelsky sklouzával zpátky do roviny… čiré negace, platí to, že za touto rovinou negace viděl rýsovat se vizi – a dokázal ji částečně i popsat – skutečně soběstačné nové pravdy, skutečně soběstačného nového náboženství, skutečně soběstačné nové pravdy, skutečně soběstačného nového způsobu života a prožívání… snahou mé knihy je překročit negativní závoj thelémy… a dospět k onomu funkčnímu a jednotnému výkladu,“ vysvětluje smysl své knihy Sebastián Jahič.
Dodatek: U nás vyšly ještě dvě pozoruhodné knihy týkající se tohoto tématu, a to od Kennetha Granta (1924 – 2011) blízkého spolupracovníka Aleistera Crowleyho a který převzal vedení několik let po Crowleyho smrti v Ordo Templi Orientis (O.T.O.). Také on připravil k vydání a opatřil poznámkami několik Crowleyho děl, především The Confessions of Aleister Crowley. U nás vyšly tři unikátní knihy (dávno již v běžných obchodech rozebrané) od Kennetha Granta:
Magické obrození (Vladimír Kvasnička, nakladatelství Vodnář, 2014). Zde se mimo jiné píše: „Sexuální magie a tajemné obřady se praktikovaly vždy. Vždycky se používaly drogy a jiné omamné látky, aby navodily extázi, vyvolaly vize a zprostředkovaly styky s jinými světy či rovinami vědomí, ale o zasvěceném racionálním výkladu tohoto procesu se mluvilo málokdy… Ryzí magická tradice, jak ji oživili adepti jako Crowley… směřují k nové osobní gnózi…“. A samozřejmě že se zde dočteme: „V Crowleyho systému se tato idea ´královského člověka´ později stala nejdůležitější myšlenkou. Znamená totéž, co být thelémitou, tj. tím, kdo objevil svoji Pravou vůli (Theléma) a je schopen ji konat. Proto Dělej, co ty chceš, ať je cele Zákon.“… Toto nařízení se poprvé objevilo v Knize Zákona, kterou Crowley obdržel v Káhiře v roce 1904, když byl v přímém astrálním spojení s daimónem Aieazem.“
Aleister Crowley a skrytý bůh (Vladimír Kvasnička, nakladatelství Vodnář, 2016): „Aleister Crowley sliboval, že osvobodí člověka z otroctví tím, že mu ukáže, jak vyvolat jeho latentního génia – skrytého boha. Pro Crowleyho je příznačné, že za tímto cílem použil tajemné energie sexu, tuto nejsilnější a nejnutkavější z lidských iluzí, která, použije-li se nerozumně, utuží nesprávná smysl lidského bytí tím, že je odloučí od plnosti kosmického vědomí.“ Keneth Grant zde rovněž popisuje metodu řízeného snění zahrnujícího použití hadího proudu, kterou tradovali Crowley, Spare, Fotunová, Grosche a další.
Kulty stínu (Vladimír Kvasnička, nakladatelství Vodnář, 2018): Kulty stínu zkoumají téměř neznámé stránky okultismu, jež byly často a mylně spojovány s negativními a senzačními fenomény takzvané „černé magie“. O naukách a metodách stezky pravé ruky bylo již napsáno mnohé, avšak toto je poprvé, co byla obecně zpřístupněna seriózní studie o stejně platných a oprávněných metodách stezky levé ruky. Stezka levé ruky vychází z prastarých vývojových etap vědomí, které se v historických dobách projevovaly v afrických hadích tradicích, egyptských dračích kultech a tantrických systémech Indie a Dálného východu. Vývoj těchto mystérií se zde sleduje od jejich nejstarších projevů až do současnosti.
„Abbey of Thelema“ – Cefalú, Sicílie, kde Crowley se svými blízkými žil v letech 1920 – 23 a pořádal pověstné obřady, stav z roku 2017:
Diskuze k tomuto článku