„Basquiat × Warhol. Malování čtyř rukou“ tak se jmenuje výstava věnovaná této mimořádné spolupráci. Nyní nabízí více než tři sta děl a dokumentů, včetně osmdesáti pláten společně podepsaných oběma dnes legendárními umělci. V expozici jsou také jednotlivá díla každého z nich, stejně jako soubory děl jiných významných umělců (Futura 2000, Michael Halsband, Keith Haring, Jenny Holzer, Kenny Scharf), aby evokovaly energii umělecké scény v New Yorku 80. let 20. století.

© Pozůstalost Jeana-Michela Basquiata s licencí Artestar, New York © Nadace Andyho Warhola pro vizuální umění, Inc. / ADAGP, Paříž 2022
Jednoho podzimního dne roku 1982 uvedl do pohybu švýcarský obchodník a galerista Bruno Bischofberger mimořádnou událost, respektive „největší uměleckou spolupráci.“ Pozval na oběd dva umělce, které zastupoval – tedy ikonu pop artu Andy Warhola a vycházející hvězdu Jeana-Michela Basquiata. Po té se přesunuli do Factory, kde jim galerista odhalil svůj plán na jejich společnou tvorbu. Warhol sice na šikovného umělce žárlil („je rychlejší než já“), ale nápad se mu zalíbil. Basquiat nejprve Warholem portrétovaný odešel do svého nedalekého ateliéru, aby se za 30 minut se vrátil: přinesl dnes slavný obraz Dos Cabazes (Dvě hlavy), který uvádí celou současnou výstavu. Warholova odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Vytvořil Basquiatův dvojportrét jako Michelangelova Davida – sítotisk s oxidačními (pomočenými) plátny.
Zbytek tohoto článku je viditelný pouze pro přihlášené.
Pro přístup ke všem článkům se přihlaste, nebo se zdarma zaregistrujte
Diskuze k tomuto článku