Obraz s názvem Bojovník od Jean-Michel Basquiata pravděpodobně způsobí další aukční rekord. A není divu – tento předčasně zesnulý malíř objevený Andy Warholem má stále vyšší kredit a řadu významných výstav. Navíc dotyčná malba vznikla v jeho bezpochyby nejlepším období – tedy v letech 1981-82. V té době byla energie jeho práce na vrcholu. Na tom se shodují experti i pracovníci aukčních domů jako například Christian Abu, předseda současného umění v Christie´s. „Když se podíváte na deset malířových nejlepších obrazů, devět z deseti pochází právě z tohoto krátkého období na počátku 80. let… Když si vybavíte obraz La Hara (nyní v soukromé londýnské sbírce), který jsme prodali v roce 2017 za 34, 9 milionu dolarů v New Yorku, bylo to dílo ze stejného období… jednalo se o stejný rozměr, syrovost, shodnou realitu newyorské scény té doby… Je to tedy také historicky pozoruhodná práce,“ dodává znalec Christian Albu.
Za 33 let od doby, kdy Basquiat zemřel na předávkování drogami ve věku 27 let, jím svět zůstal fascinován a hodnota jeho práce stále roste. Dnes je jedním z nejdražších současných umělců a jeho díla, včetně Warriora, „rezonují s novou silou.“ Velkoplošná malba, vytvořená akrylem, olejovými tyčinkami a sprejovými barvami na dřevěné desce, obsahuje černou postavu s mečem a Basquiatovou charakteristickou lebkou.
Poté, co Basquiatův obraz Bez názvu z roku 1982 byl prodán za 110, 5 milionu dolarů, oznámil významný kurátor a obchodník Jeffrey Deitch: “Nyní je ve stejné lize jako Francis Bacon a Pablo Picasso.”
Obraz Bojovníka (Warrior) z roku 1982 by se tedy mohl stát nejdražším dílem západního umění, které bude vydraženo v Asii. Očekává se, že bude prodáno za částku pohybující se v rozmezí 31 – 41 milionu dolarů a předběhne tak dosud kralujícího Gerharda Richtera. Jestli se tak stane, uvidí se na aukci Christie´s Hong Kong, která proběhne 23. března v 22.00 hodin místního času. Právě zde poslední dobou padá nejvíce aukčních rekordů. Další informace najdete u Christie’s.
Basquiatovy obrazy jdou stále nahoru (vzpomeňme například na rozprodávání sbírky Davida Bowieho, kde tento umělec zazářil). Většina jeho obrazů je už ve státních sbírkách či různých nadacích a na volném trhu jsou vzácností. Obraz Bojovníka má charakteristické basquiatovské rysy, soudí se, že se jedná také o částečný autoportrét. Zakoupen byl americkým sběratelem nejprve v londýnské Sotheby´s v roce 2012 za 8, 7 milionu dolarů, nyní se očekává jeho mnohonásobné zhodnocení. Vždyť podobný obraz s názvem Flesh and Spirit (1982) se v roce 2018 v Sotheby´s prodal již za 30, 7 milionu dolarů.
Basquiatův Bojovník máchající mečem tedy pochází ze „zlatého období“. Poprvé byl vystaven v galerii Akira Ikeda v Tokiu v roce 1983 a byl zahrnut do výstavy Jean-Michel Basquiat 2019 v Brant Foundation Art Study Center v New Yorku. V Asii roste chuť po západním moderním umění – a tedy se uvidí, jaké částky Basquiatův obraz dosáhne tentokrát. Jean-Michel Basquiat (1960 – 88) byl americký malíř s haitskými kořeny. Proslavil se nejdříve v New Yorku jako autor graffiti a později v 80. letech také jako neo-expresionista.
-red-
foto: Christie´s a archiv
Diskuze k tomuto článku