U příležitosti 250. výročí narození Caspara Davida Friedricha (1774–1840) pořádá Alte Nationalgalerie ve spolupráci s Kupferstichkabinett Staatliche Museen zu Berlin svou první velkou výstavu díla nejvýznamnějšího malíře německého romantismu. K vidění je více než šedesát obrazů a více než padesát Friedrichových kreseb z Německa i ze zahraničí, včetně světoznámých ikonických děl, jako je Ledové moře (1823–24) z Hamburger Kunsthalle, Křídové útesy na Rujáně (1818–1819) z Kunst Museum Winterthur, Mohyla ve sněhu (1807) ze Staatliche Kunstsammlungen Dresden a Etapy života (1834) z Museum der bildenden Künste Leipzig.
Obsáhlá výstava o Casparu Davidu Friedrichovi (1774–1840) je v Berlíně je velkolepá… Místní Národní galerie je domovem jedné z největších sbírek Friedrichových obrazů na světě a četné akvizice a veřejné prezentace v pruském hlavním městě přispěly k umělcově rané slávě ještě za jeho života.
Poté, co Friedrich v druhé polovině devatenáctého století upadl v zapomnění, ho berlínská Národní galerie v roce 1906 uctila jako nikdy předtím v legendárním Jahrhundertausstellungu, tedy výstavě věnované století německého umění. Představeno bylo devadesát tři obrazů a kreseb, které oslavovaly Friedricha jako vynikajícího malíře světelné atmosféry a nakonec i jako průkopníka moderního umění.
Současná výstava oživuje znovuobjevení romantického malíře v Jahrhundertausstellung – ukazuje téměř polovinu mistrovských děl, která zde byla dříve vystavena, jako jsou Mnichu moře (1808–1810), Ledové moře (1823–24), Etapy života (1834), Osamělý strom (1822), Mohyla ve sněhu (1807) a Dva muži rozjímající o Měsíci (1819/20).
Závěsné obrazy
Expozice instalovaná ve dvou patrech Alte Nationalgalerie začíná částí věnovanou Friedrichovým závěsným obrazům. V těchto klíčových dílech umělec vyjádřil různé perspektivy i myšlenku změny, čímž nastolil stále aktuální otázky o životní cestě a koloběhu přírody. Jedinečnost sbírky podtrhují díla Mnich u moře (1808–1810) a Opatství v dubovém lese (1809–1810) z Národní galerie – pravděpodobně nejslavnější z umělcových závěsných obrazů.
Friedrichova umělecká tvorba byla zásadně ovlivněna jeho výpravami podél pobřeží a v horách. Jeho život osciloval mezi rodným městem Greifswald a Drážďany, městem které mu bylo blízké a kde také zemřel. Výstava v několika výstavních místnostech tedy věnuje velkou pozornost Friedrichovým zobrazením pobřeží a hor jako ústředním obrazovým námětům jeho tvorby.
Tvůrčí proces
Dalším tématem je prezentovaný Friedrichův tvůrčí proces. Vychází z jeho kreseb a část výstavy je věnována jeho uměleckému vzdělání a nejnovějším vědeckým poznatkům o autorových malířských technikách. Výzkum prováděný v Alte Nationalgalerie v této oblasti je návštěvníkům zpřístupněn prostřednictvím multimediální prezentace.
Historie Friedrichových obrazů ve sbírce Národní galerie je také historií jejich ztráty – záhadných příběhů. Čtyři z jeho děl jsou od druhé světové války považována za nezvěstná. Výstavu uzavírají dobové fotomontáže Hirojukiho Masuyamy (nar. 1968), které ilustrují trvalou aktuálnost Caspara Davida Friedricha. Podsvícené fotomontáže rekonstruují a podrobněji interpretují Friedrichovy obrazy, včetně děl v držení Národní galerie.
Kurátorkou výstavy je Birgit Verwiebe, kurátorka malby v Alte Nationalgalerie.
U příležitosti výstavy vydá nakladatelství Prestel Verlag rozsáhlý ilustrovaný katalog v němčině a angličtině, jehož editory jsou Birgit Verwiebe a Ralph Gleis (pevná vazba, 352 stran, 300 barevných reprodukcí, 25,0 x 29,5 cm; ISBN: 978-3-7913-7742-1). Dále zde nalezneme texty Wernera Busche, Hilmara Franka, Ralpha Gleise, Johannese Gravea, Sintje Guericke, Kristiny Mösl, Anny Marie Pfäfflin, Birgit Verwiebe, Gerd-Helge Vogela. Muzejní edice 30 eur, edice knihkupectví 49 eur.
Výroční rok Caspara Davida Friedricha 2024
V roce 2024, roce Friedrichova výročí, je berlínská prezentace jen jednou z řady tematicky nezávislých výstav, ketré proběhly nebo se chystají: v Hamburger Kunsthalle (15. prosince 2023–1. dubna 2024), v Alte Nationalgalerie Staatliche Museen zu Berlin (19. dubna–4. srpna 2024) a také v Albertinu (24. srpna 2024–5. ledna 2025) a Kupferstich-Kabinett (24. srpna – 17. listopadu 2024) Staatliche Kunstsammlungen Dresden. Výstavy se konají pod záštitou spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.
V rámci projektu Datenraum Kultur byl pro jubilejní rok vytvořen webový portál cdfriedrich.de s kurátorskými multimediálními prezentacemi o Friedrichově díle. Nový digitální příběh “Byl moderní? Caspar David Friedrich auf der Jahrhundertausstellung 1906” (“Co je moderní? Caspar David Friedrich v Jahrhundertausstellung z roku 1906″) přináší překvapivé pohledy na obraz Osamělý strom (1822) ze sbírky Alte Nationalgalerie. Rozšířená kronika dále přináší informace o Friedrichově odkazu, zejména pokud jde o mediální recepci v době Jahrhundertausstellungu.
Život a vliv malíře bude v roce 2024 oslaven v jeho rodném městě Greifswaldu celoročním programem speciálních akcí.
V roce 2025 představí Metropolitní muzeum umění první ucelenou výstavu o tomto umělci ve Spojených státech: Caspar David Friedrich: The Soul of Nature, od 7. února do 11. května 2025. Uskuteční se ve spolupráci s Alte Nationalgalerie Staatliche Museen zu Berlin, Staatliche Kunstsammlungen Dresden a Hamburger Kunsthalle.
Speciální výstava Národní galerie, Staatliche Museen zu Berlin, kterou pořádá Freunde der Nationalgalerie a je financována zmocněncem spolkové vlády pro kulturu a média a Kulturní nadací spolkových zemí Německo.
-red-
foto: Alte Nationalgalerie (titul: Caspar David Friedrich, Mondaufgang am Meer, detail, 1822, olej na plátně © Staatliche Museen zu Berlin, Nationalgalerie / Fotograf: Jörg P. Anders)
Výstava: Caspar David Friedrich – Nekonečné krajiny, Alte Nationalgalerie Berlin, do 04.08.2024
Diskuze k tomuto článku