Pasta Oner, Jitka Hilská, Richard Kočí, Adéla Marie Jirků, Michal Škapa aka Tron, Jaromír 99, Yvonne Váchová, Jakub Janovský, Tomáš Císařovský a mnoho dalších. Každoroční charitativní prodejní výstava pořádaná lidskoprávní organizací Amnesty International potrvá do neděle 28. 11. 2021 v galerii NoD v Dlouhé Ulici v Praze.
Projekt Art for Amnesty i jeho každoroční podzimní prodejní výstava stojí na principu, kdy umělci a umělkyně darují svá díla lidskoprávnímu hnutí Amnesty. To je pak prodá zájemcům a výtěžek putuje na boj proti bezpráví a ochranu lidských práv.
Už sám Pablo Picasso, vášnivý zastánce lidských práv, vytvořil v roce 1961 speciálně pro Amnesty International dílo s názvem Holubička a vězeň. V jeho šlépějích teď pokračují i současní umělci po celém světě, včetně České republiky, kde Amnesty spolupracuje s řadou předních umělců a umělkyň. Ti se rozhodli propůjčit jméno i talent pro Amnesty a darovat svá díla na pomoc boje za svobodu a základní lidská práva.
“Zájemci mají na výběr z opravdu jedinečných děl, zároveň koupí podpoří dobrou věc a v neposlední řadě se díla od našich významných umělců dají považovat za výhodnou investiční příležitost. Kupříkladu Tomáš Císařovský patří mezi nejznámější české autory, Krištof Kintera je nejprodávanějším mladším umělcem na českých aukcích a Pasta Oner obsazuje ve stejném žebříčku třetí příčku,” říká koordinátorka projektu Andrea Houšková.
“K Amnesty a k lidským právům vůbec mám hluboce zakořeněný vztah. Moji rodiče byli signatáři Charty 77 a já od těch dob moc dobře vím, jak je nesmírně důležité zastávat se nespravedlivě pronásledovaných,” říká jeden z umělců zapojených do projektu Art for Amnesty Tomáš Císařovský.
V roce 2020 se prodejní výstava musela obejít bez fyzické přítomnosti návštěvníků a probíhala pouze online. Letos se tak vrací její tradiční formát. Během středeční vernisáže také proběhně “tichá aukce” výtvarných děl Pasty Onera, Maxima a Tomáše Záborce.
“Esencí projektu Art for Amnesty i jeho každoroční podzimní prodejní výstavy je společný boj proti bezpráví, který společně vedou čeští umělci ve spolupráci s Amnesty. V dnešní nejisté době to řada umělců nemá vůbec jednoduché a o to víc jim proto patří naše obrovské díky,” říká ředitelka české Amnesty Linda Sokačová.
Amnesty International je nezávislé, apolitické, lidskoprávní hnutí monitorující porušování lidských práv a svobod. Zastává se utlačovaných, vězňů svědomí, nespravedlivě pronásledovaných a vede akce proti bezpráví. Hnutí Amnesty na svůj výzkum stavu lidských práv ani své akce nepřijímá prostředky od vlád ani států a uplatňuje přísná pravidla pro přijímání finančních darů. Hlavním zdrojem financování jsou pravidelné měsíční příspěvky dárců a dárkyň.
Katalog celé výstavní nabídky naleznete ZDE.
-red-
Diskuze k tomuto článku