Josef Váchal, který ve stálé expozici Muzea literatury po právu představuje kategorii Solitéři, vydal za svého života řadu knih, jež napsal, ilustroval, vysázel, často i svázal, obvykle v počtu kolem deseti výtisků. Ty zásadní tituly již postupně po roce 1989 vyšly v běžném vydání, často jako reprinty oněch původních autorských vydání. Nyní Památník národního písemnictví doplnil další mezeru v těchto snahách a vydává Váchalovu poemu Christian Heinrich Spiess, původně publikovanou v roce 1933 v patnácti výtiscích. PNP získal v roce 2000 výtisk č. 3, ze kterého pořídil fotoreprint a doplnil jej poznámkami a studií Hany Klínkové. Kniha vyšla v koedici s nakladatelstvím Malvern.
Spiess patřil k autorům „krvavých románů“, které Váchal celý život sbíral a které ho inspirovaly k jeho vlastnímu Krvavému románu (1924), kde se o Spiessovi obdivně zmiňuje: „Čím Shakespeare dramatu, Virgil poesii, tím slavný Krist. Joh. Spiess krvavému románu“. Spiess byl německým hercem a spisovatelem, který prožil poslední část svého života v Čechách na panství Bezděkov u Klatov. Zde napsal řadu ve své době velmi úspěšných knih, mnohdy s tématem ponurých hradů, loupežníků a nadpřirozených dějů, které měly silný vliv např. na Karla Hynka Máchu.
Váchal napsal první verzi svého textu po návštěvě Bezděkova, nikoliv jako kritický text o Spiessovi, ale jako vyznání duchovní spřízněnosti s tímto spisovatelem z 18. století, v němž spatřoval podobného solitéra, jako v sobě samém. Po smrti věrného psa Tarzana autor text přepracoval a začlenil do něj i vzpomínky na tohoto druha.
Kniha je krom toho litanií proti moderní civilizaci, což je téma, které Váchal později rozvinul v knize Kázání proti hříchu spěšnosti. Podle Váchala civilizace zadusila dávnou romantiku:
„Kde supí parostroj, / je rozmetána, nikdy neožije / děs nočních tajemství, / rytířská romantika; / jen spícím, pannám však / uloudí vzdech; to o půlnoci.“
(Památník národního písemnictví)
Knihu lze objednat za zvýhodněnou cenu na e-shopu Muzea literatury / PNP:
https://pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/christian-heinrich-spiess/
-red-
foto: Památník národního písemnictví, archiv
Diskuze k tomuto článku