V sobotu byla po letech „nedomluv“ slavnostně otevřena na zámku Peruc Pamětní síň Emila Filly, ve které je nyní přístupná expozice Orel rozsápe orla / Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky. Tento slavný český umělec spojovaný převážně s kubismem si zde v roce 1947 pronajal prostory, kde až do konce života tvořil a žil společně se svou manželkou Hanou. Místo se stalo únikem od tíživé reality, která již nepřála moderním směrům. V tomto lounském kraji se odvíjela Fillova realističtější pozdní tvorba. Tématem se stala bezproblémová krajina Českého středohoří – připomínající rovněž inspiraci čínským uměním, coby „skromným protestem“ proti tíživým poválečným poměrům.
Nyní se na zámku v Peruci, který patří soukromým vlastníkům, otevřela ve zrekonstruovaném jižním křídle krásné budovy konečně důstojná expozice – připomínka Fillovy tvorby: Galerie Benedikta Rejta v Lounech ve spolupráci s Ústavem dějin umění AV ČR, zámkem Peruc a Nadačním fondem Emila Filly otevřela Pamětní síň Emila Filly a novou stálou expozici
Novou expozici připravil historik umění Tomáš Winter / Ústav dějin umění AV ČR ve spolupráci s architektem expozice Josefem Holečkem. Výstava, která vznikla s podporou grantu Ministerstva kultury ČR, představí Fillova díla v kontextu jeho sbírky čínského umění a pozdní krajinářské tvorby, které tvoří jádro sbírky Galerie Benedikta Rejta. Nová stálá expozice s názvem Orel rozsápe orla se zaměřuje na Fillovo umělecké a sběratelské spojení s čínským uměním a jeho reakci na oba totalitní režimy. Návštěvníci zde uvidí významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Emil Filla – malíř, sochař a teoretik umění je znám především jako představitel českého kubismu. Po návratu z koncentračního tábora v Buchenwaldu užíval prostory na zámku v Peruci, kde žil a tvořil až do své smrti v roce 1953. Díky velkorysému postoji jeho ženy Hany, která věnovala velkou část pozůstalosti z Peruce státu, vznikla po její smrti v jižním křídle peruckého zámku Pamětní síň Emila Filly, poprvé otevřená 3. srpna 1958.
Pamětní síň Emila Filly měla zvláštní osud. Za téměř sedmdesát let své existence byla skoro polovinu času uzavřena, a to ať z důvodů stavebně-technických, tak majetkových. Poslední osmileté uzavření spojené se soudním procesem, ukončuje nyní naplnění smlouvy o narovnání z roku 2022. V roce 2019 se rozhořel soudní spor mezi Galerií Benedikta Rejta v Lounech a novou majitelkou zámku Peruc.
Patovou situaci a ochotu ke smírnému řešení přinesla až nově jmenovaná ředitelka galerie MgA. Kateřina Melenová, která vnímala celou situaci jako nedůstojnou, poškozující především Fillův odkaz. Galerie Benedikta Rejta, majitelé zámku Peruc a Nadační fond Emila Filly našli společné řešení pro budoucí spolupráci, a právě proběhlou vernisáž je prvním společným krokem.
-red-
foto: GBR a Zámek Peruc a archiv
Diskuze k tomuto článku