Nejvýraznější osobností současné české publicistické, respektive filozofické scény je Tereza Matějčková – autorka knihy včera oceněné Magnezií literou. Gratulujeme! Úspěšný titul „Bůh je mrtev. Nic není dovoleno“, o kterém jsme již dříve zde referovali, shrnuje celou řadu naléhavých společenských, sociálních či kulturních témat v podobě esejů z let 2022 – 2023. A tak se v anonci dozvídáme: Žijeme v době skrznaskrz filozofické. Základní otázky, které jsme měli za vyřešené, se stávají předmětem litých politických i celospolečenských bojů. Co je to rodina? Co svoboda? Existují opravdu dvě pohlaví? Bůh je tedy mrtvý? A proč jsme všichni tak unavení?
Za mě patří k nejzajímavějším příspěvkům v knize rozhovor s berlínským profesorem Noerbertem Bolzem pod názvem „Bomby sestrojené v osmašedesátém vybuchují až dnes“. Zde se odvážně mluví o levicovém hnutí „woke” a dalších problémech: …“Filozofie na kampusech zdegenerovala v levicovou ideologii a zcela, a tím míním opravdu zcela, se vzdálila od myšlení… Jsou to slepence pocitů, většinou hořkosti, postrádají jakýkoli intelektuální základ. Proto se současní levičáci obracejí na slovník šedesátých let… Velcí myslitelé mezi myšlením a ideologií samozřejmě rozlišovali… V takovém prostředí nelze diskutovat, a tudíž ani růst… Co potřebujeme, je osvícenství pro jednadvacáté století…“
Tereza Matějčková se umí ptát, protože ví a přemýšlí v souvislostech, které sama vnímá i aktivně diagnostikuje a formuluje: „Moderna se dávala do pohybu skrze buřičské ´anti´. Pak zavládla ironie, to bylo vše ´post´. Nyní jsme v době ´trans´… Veřejný prostor je zaplaven dvěma typy zpráv: ty jedny stojí na datech, ty druhé na intimnostech. Humanitní vědy ukazují, že existuje třetí rovina, jak o člověku mluvit – v první osobě, aniž bychom říkali něco, co se dotýká výlučně soukromí, tedy způsobem, kterým se neutápíme ve vlastní subjektivitě, ale naopak druhé oslovujeme.“ (Z pojednání Svět nelze vyprávět? Zkušenost žádná, ale data máme.)
„Ocitáme se ve vleku informací, aniž rozumíme jejich zdroji, tedy otázkám, které stojí v pozadí těchto informací. Svobodný a znalý je ten, kdo zná nejen informaci, ale rozumí i otázce, na niž je odpovědí – a mocný ten, kdo otázku umění změnit.“ (Z pojednání Blbí a blbější. Klesá inteligence?)
-rd-
foto: archiv, Fb Tereza Matějčková, Magnesia litera
Diskuze k tomuto článku