V nedávno zpřístupněném pětipodlažním domě na východním okraji Trutnova bylo otevřeno Centrum současného umění EPO 1. Před pár dny zde také byla slavnostně pokřtěna nová kniha fotografií Bohdana Holomíčka (Album 1958 – 1977), jehož výstava v těchto dnech také probíhá. Místo nebylo vybráno náhodou: fotograf v této bývalé prvorepublikové elektrárně v Trutnově-Poříčí působil v šedesátých letech jako elektrikář. Jeho návrat na toto místo je tedy událost pozoruhodná i symbolická. „Bohdan Holomíček je vzácný fenomén české kultury, který je bytostně spojen s regionem Trutnovska. Fotograf přátelských setkání, zachycující pozitivní situace, okamžiky milosti, záblesky lásky za magického přispění světla.“ Těmito slovy v minulosti charakterizovala historička umění Anna Fárová tohoto dnes již legendárního fotografa.
Holomíčkovo dílo i přátelské charisma mohou návštěvníci poznat ještě na dalších osobních „setkáních s autorem“ v prostorách výstavy – více informací o plánovaných akcích naleznete zde. A co na výstavě a v nové knize uvidíme? „Výběr fotografií je základ a není to jednoduché. S Bohdanem i grafikem Robertem už nějaká léta spolupracuji a vytvořili jsme si společný způsob výběru, který nám vyhovuje. Tato kniha je chronologickým průřezem Bohdanovy originální a zároveň velmi cenné dokumentární tvorby. Je v ní zachycen nejen jeho život, ale také doba, v níž se pohyboval, je intimní kronikou lidí, s nimiž se potkával a také obrazem všední každodennosti,“ prozradil nakladatel Stoilov a připomenul, že jde o jubilejní 700. publikaci jeho nakladatelství Torst.
Kniha nazvaná Album 1958 – 1977 a retrospektivní výstava nabízejí zájemcům celou řadu snímků mapujících autorovu dlouhou a pozoruhodnou cestu. „Musím říci, že jsem při tom trpěl, protože jsem tam nemohl dát všechny fotky, které bych chtěl. Nová kniha je v této řadě druhá po Albu Václav zaměřené na Václava Havla. Rozdělená je na etapy tak, jak šel čas. Než vznikla, trvalo dlouho, ale jsem rád, že je na světě,“ sdělil Trutnovinkám krátce po křtu v prostorách výstavy. A Hynek Šnajdar dále ve zdejším pozorném tisku uvádí: Podle historika fotografie Antonína Dufka jsou Holomíčkovy snímky často přirovnávány k deníku, ale jak čas běží, stále více se ukazuje, že je to spíš památník a kronika. „Památník vzniká v komunikaci s ostatními a slouží také jejich paměti. V Holomíčkově případě jde o autobiografii, která se však stává i generační výpovědí. Jeho snímky jsou sice subjektivní, ale mají obecnou platnost a reflektují vzpomínky celé společnosti,“ napsal výstižně o fotografově tvorbě historik Dufek.
Nakladatel o autorovi:
Bohdana Holomíčka lze jen s minimální nadsázkou označit za nevídaný přírodní úkaz. Pokud jste měli štěstí, že vás někdy vyfotografoval, stali jste se součástí širokého společenství lidí, které zahrnul do svého života a tím i vzájemně propojil. Jeho snímky již více než šedesát let přinášejí do života lidí radost, touhu prožívat každý okamžik naplno, vidět krásu a inspiraci i ve všední každodennosti. O tom svědčí i Holomíčkova strhující osobnost. Teoretička umění Hana Buddeus ho jednou oprávněně nazvala „apoštolem lásky“. Holomíčkovy fotografie totiž nejsou jen unikátním dokumentem dějinných událostí, ale především intimní kronikou našich životů. Vyprávějí o tom, že každý člověk je jedinečný a že naše životy mají smysl. Historička fotografie Anna Fárová ho charakterizovala jako „fotografa přátelských setkání, zachycujícího pozitivní situace, okamžiky milosti, záblesky lásky za magického přispění světla“. Antonín Dufek napsal, že „jeho fotografie jsou často přirovnávány k deníku, ale jak čas běží, stále víc se ukazuje, že je to spíš památník a kronika. Památník vzniká v komunikaci s ostatními a slouží také jejich paměti. V Holomíčkově případě jde o autobiografii, která se stává generační výpovědí; jeho snímky jsou sice subjektivní, mají ale obecnou platnost, reflektují vzpomínky celé společnosti.“
O knize:
První monografii Bohdana Holomíčka jsme vydali roce 1995 a druhou knihu jsme mu vydali o pět let později v roce 2000 v edici Fototorst. Obě tyto knihy jsou beznadějně vyprodány. V roce 2016 jsme vydali první z Alb, a to knihu Album Václav. Jako 700. publikace nakladatelství Torst tedy vychází další Album Bohdana Holomíčka, tentokrát s názvem Album 1958 – 1977 volně navazující na Album Václav, zachycujícím ne jedinečných snímcích 37 let Václava Havla, jeho ženy Olgy a širokého okruhu přátel.
Abum 1958-1977 zachycuje na 176 stranách v chronologickém sledu 238 snímků z prvního dvacetiletí Bohdanovy tvorby. Jeho fotografie jsou již po více než šedesát let intimní kronikou životů mnoha lidí, které potkal. Vyprávějí o tom, že každý člověk je jedinečný a že lidský život má smysl. Jeho snímky přinášejí do života lidí radost, touhu prožívat každý okamžik naplno a vidět krásu a inspiraci ve všední každodennosti. Kniha vznikala osm let a zásadní podíl na jejím vzniku měli nakladatel Viktor Stoilov a grafik Robert V. Novák. Součástí knihy je vložená brožura ve zpracování Kateřiny Bínové, zachycující Bohdanovo vyprávění o fotografiích v knize obsažených. Knihu lze koupit ZDE.
Výstava: Bohdan Holomíček – Fotografie, EPO1 Trutnov, do 3.3. 2024
-red-
Foto: EPO1, Bohdan Holomíček a archiv
Diskuze k tomuto článku