Knihy Petra Wittlicha jsou obdivuhodné, poučné a stále žádané. Po téměř čtyřech desítkách let se Nakladatelství Karolinum rozhodlo vydat v loňském roce znovu jedno ze zásadních děl o české secesi. Wittlichův psaný styl je mimořádný a zároveň plný informací a mezioborových souvislostí. Jeho nejnovější publikací je monografie sochaře Augusta Rodina – brilantní text, krásná úprava i celá kniha. Letos slaví tento výjimečný člověk a historik umění 90. narozeniny. Blahopřejeme a děkujeme!
Petr Wittlich (známý jako noblesní a kultivovaný člověk, autor, profesor) pochází z umělecké rodiny. Tatínek v mládí odešel z domu s kočovnou hereckou společností, maminka byla dcerou hudebníka. Jeho to však zprvu táhlo do lesa, který pro něj coby skauta představoval velkou romantiku. Ze snu být lesním inženýrem jej však vyléčil otec, jenž ho poslal na celý měsíc na brigádu počítat kulatinu. „A když to nevyšlo o dvacet haléřů, musel jsem všechno počítat znovu,“ popisuje Wittlich, co jej od tohoto směru odradilo.
Odmalička však kreslil a sbíral různé obrázky, takže se rozhodl věnovat spíše umění. „Brzy jsem ovšem poznal, že na skutečného malíře nemám dost trpělivosti. Opravdový malíř má v sobě potřebu stále tvořit; já jsem si vždy jen něco vyzkoušel,“ přiznává. V roce 1951 úspěšně vykonal přijímací zkoušku na Filozofickou fakultu UK, na obor dějiny umění, a malířství se převážně věnoval už jen jako teoretik. A hlavním tématem jeho výzkumu se stala secese.
Kniha Česká secese z Wittlichova pera vyšla poprvé v roce 1982 v Odeonu, a to v úctyhodném nákladu dvacet tisíc výtisků. Podruhé tamtéž v roce 1985. Současné vydání v Karolinu doznalo po textové stránce jen minima změn, nicméně grafické zpracování Jana Šerých a přidání dříve nedostupných obrazových materiálů přeměnily knihu ve vskutku důstojnou reprezentativní publikaci vypovídající o jedné epoše moderního výtvarného umění.
„Třetí vydání nejenom poslouží mladším vrstvám uměnímilovného čtenářstva získat aktualizovaný celkový pohled na velkou etapu vývoje českého umění před první světovou válkou, ale i snaze vrátit práci do současného odborného diskursu. Hlavním problémem výkladu dějin českého novodobého umění je totiž stále otázka jeho základního hodnocení. A ta se klade jako otázka po jeho originalitě,“ vysvětluje Wittlich.
Více o jeho životě a tvorbě naleznete zde.
O knize Česká secese zde
Přehled knih Petra Wittlicha zde
-red-
foto: Academia
Diskuze k tomuto článku