Jan Kubíček je znám především jako malíř či grafik. Ve výstavních prostorách Městského divadla Kolín však můžete shlédnout do 28. března jeho neméně pozoruhodnou fotografickou tvorbu.
Silný okruh kolínských fotografů – Funke, Sudek, Vyškovský – ovlivňoval logicky směrem k médiu fotografie celou řadu dalších uměleckých osobností, kteří se jinak vyjadřovali v klasických výtvarných médiích. Patřil mezi ně kupříkladu i grafik a malíř Jan Kubíček (1927-2013). Souběžně s jeho malířským a grafickým dílem vznikaly fotografické cykly, které zachycovaly Kolín v jeho proměnlivosti. Neotřelé a poetické vidění města konvenovalo s jeho rannými obrazy a objekty a smyslem pro nosný detail. Fotografie, které Kubíček vytvářel za své aktivní fáze života téměř mimoděk, jsou dnes pevnou součástí jeho uměleckého díla.
V malířské a grafické práci se už na sklonku 60. let dostal k omezení se na plošné geometrické formy a zkoumání vztahů a možností restrukturalizace geometrických elementů. Zpoždění, se kterým tento přístup pronikl do fotografie, nasvědčuje, že respekt k médiu s jeho vazbami na vnější předmětnou realitu, mohl překonat právě až s technologií fotogramu, které vznikají v podmínkách temné komory při osvětlování světlocitlivého podkladu. Vytvořil několik sad fotogramů, v nichž uplatnil základní principy své tehdejší umělecké práce. V první řadě se jednalo o problém akce s formou, což proniklo i do názvu souboru těch geometrických fotogramů, k jejichž vytvoření si použil poloprůsvitné šablony z papíru. V Kubíčkově pojetí „akce“ má být zjevnou demonstrací postupu, v rámci kterého dochází k různým proměnám základního prvku. V konkrétnějším smyslu se jedná o tehdy aktuálně Kubíčkem promýšlený problém dislokace, tedy vyjmutí prvků z určitého elementu a jeho posunutí, a také téma zrušení geometrického elementu, například zmačkáním, složením či natržením. V Kolíně však výstava nabízí snímky s Kubíčkova rodného města.
-red-

Diskuze k tomuto článku