Kamil Lhoták – kreslíř, malíř a ilustrátor ve svém projevu snoubil kvalitu, originalitu a sdělnost. Jeho poetika nabízí divákovi podmanivě prozářenou melancholii a radostný až snový rozlet dětské duše, aniž přehlíží bolestné stránky lidské existence. Odkaz Kamila Lhotáka je fenoménem šťastně proplouvajícím časem změn i proměn obecného vkusu. Široká veřejnost umělcovo dílo miluje a odborné kruhy si jej stále více cení. Také na aukcích dosahují jeho práce stabilních – a dokonce stále vyšších ocenění.
Letos si připomínáme 30 let od úmrtí Kamila Lhotáka. U této příležitosti přinášíme vzácné snímky legendárního fotografa Václava Chocholy.
Jaký byl život?
Lhotákova milující a na svou dobu vzdělaná matka vedla nemanželského syna k výtvarnému umění i literatuře. A tak mohl dospívající mladík vedle evropského moderního malířství vstřebávat také knihy s fantaskními ilustracemi v čele s romány Julese Verna. Po absolvování gymnázia toužil okouzlený Lhoták po studiu na Akademii výtvarných umění, na přání matky se však dal na práva, která také s nevelkým nadšením absolvoval. Stále více jej však přitahovali jeho skuteční „hrdinové“ moderního malířství: Max Ernst, Paul Klee, Juan Miró, ale i Emil Filla či Josef Šíma. Stejně jako mnozí z nich pak vytvářel své kompozice ve vlastní fantazii; v plenéru nikdy nemaloval ani poznámky či skici si nepořizoval.
V roce 1938 se Lhoták oženil s krásnou židovkou Herthou Guthovou, která byla stejně jako on v dětství postižena obrnou. O rok později uspořádal již svou první samostatnou výstavu – a během války začal tvořit v nebývalém tempu, které mu až na výjimky vydrželo po celý život. Na jeho sebevědomí „amatérského solitéra“ a další intenzivní směřování měla vliv také domácí scéna s rozbíhající se mladou generací. V roce 1942 vzniká slavná Skupina 42, jejímiž členy byli osobnosti: Jiří Kolář, František Gross, Jan Smetana, František Hudeček, Karel Souček, Bohumír Matal, Miroslav Hák či Ladislav Zívr. Jejich skupinová výstava v roce 1943 se stala událostí – mezníkem českého moderního umění, ale pro samotného Lhotáka i povzbuzením a začleněním do širších souvislostí. Váhající malíř s vlastní cestou se dostal mezi „profesionály“ i nejaktuálnější kulturní dění té doby.
Od poloviny padesátých let přibývají k magickým či jinak ozvláštněným perifériím (hlavnímu motivu Skupiny 42) další motivy. V roce 1954 se totiž setkává Lhoták se spisovatelem Adolfem Branaldem a sdílejí spolu nadšení ke všemu „co má kola a vrtule“. Lhoták ilustruje slavnou knihu Dědeček automobil – podle jeho slov „nejlepší, jakou kdy udělal.“ Následně přibývají další zakázky a stává se legendou.
V šedesátých letech potkalo Kamila Lhotáka další osudové setkání. Anna Endrštová, kterou jako kluk nakreslil do školního sešitu se stala jeho modelem a životní družkou. Také ona byla poznamenána fyzickým handicapem. Možná právě proto se v její přítomnosti cítil kulhající malíř uvolněně a radostně až posedle kreslil a maloval. Anča, jak jí přátelé říkali, se stala Lhotákovou hospodyní, kuchařkou a také jakousi tajemnicí, která vytvářela pro malířovu práci klid a zázemí.
Poslední roky Kamil Lhotáka se i přes vážnou nemoc, se kterou neúnavně a s typickým humorem bojoval, vyznačují sporadičtější, ale stále mimořádnou tvorbou. V roce 1990 maluje umělec svůj poslední obraz s názvem Meteor padá do moře a 22. října umírá. Urnu s malířovým popelem rozprášil jeho syn Kamil z kopce Číčov u Libochovic, tak jak si to sám Lhoták přál.
Kamil Lhoták (1912 – 1990) byl malíř, grafik a ilustrátor. Na přání matky studoval práva. Jako umělec byl autodidakt. Stal se zakládajícím členem Skupiny 42 (1942 – 48), sdružením malířů, básníků, sochaře, fotografa a teoretiků (F. Gross, F. Hudeček, J. Kotík, J. Chalupecký, J. Kotalík, I. Blatný, L. Zívr a další). Jeho raná tvorba je pod vlivem výstavy Poezie 1932, později J. Šímy či B. Kubišty. Umělecky vyjádřil poezii městského folklóru a moderní civilizace. V jeho později osobitém díle plynule rozvíjel své představy magické reality, od které se nikdy nevzdálil, přestože držel krok se současnými trendy (pop art, op art, nová figurace). Lhoták byl také autorem známých knížek, například Dědeček automobil od Adolfa Branalda.
-rw-
foto: Václav Chochola / Autor © Archiv B&M Chochola
Diskuze k tomuto článku