Pařížské muzeum Louvre nyní zpřístupnilo podstatnou část svých sbírek. Součástí této rozsáhlé nabídky jsou také akvizice muzea Delacroix stejně jako sochy ze sousedních zahrad Tuileries, ale i díla ukradená Německem v letech 1933 – 45 židovským rodinám. V těchto dnech se jedná s pozůstalými o prodloužení zápůjček, neboť smlouva o této spolupráci končí v dubnu tohoto roku. Jedná se o 13 943 položek, které se průběžně a náročně identifikují, aby pak případně mohly být navráceny dědicům původních majitelů.
Louvre na svých stránkách nabízí dosud nevídanou databázi čítající celkem 482 000 artefaktů. Každá položka obsahuje kvalitní reprodukci (i ke stažení) s nezbytnými informacemi o materiálu, technice, době a místu provedení, historii i mapky. Ve virtuální nabídce jsou tedy zahrnuta nejen slavná díla ze stávajících expozic, ale i obrazy a sochy z depozitářů.
Muzeum přišlo kvůli pandemii o řadu návštěvníků – a tedy i o značnou část příjmů ze vstupného. A tak se snaží o další cesty i novinky. V nedávné minulosti pořádala ve spolupráci s Christie´s dražby. Ty nabízely například blízké setkání s Monou Lisou: úspěšný dražitel se tak mohl v doprovodu ředitele muzea zúčastnit nezvykle podrobné prohlídky slavného obrazu ze 16. století. Tato příležitost se nabízela za startovací cenu 30 000 eur (800 000 Kč).
V dražební nabídce se objevila rovněž večeře pro dva na střeše Vítězného oblouku stojícího poblíž Louvru, noční prohlídka muzea či noční procházka po střeše paláce v doprovodu francouzského streetartového umělce známého jako JR.
Louvre – tak jako všechna muzea – trápí nedostatek příjmů, které se zde však obvykle pohybují kolem 90 milionu eur (2,3 miliardy korun). Před pandemií navštívilo toto slavné místo téměř 10 milionu lidí, letos bylo muzeum často zavřené a tedy ztrátové.
Nynější nově zveřejněná databáze je náhradním novým lákadlem. Webové stránky muzea navštívilo v roce 2020 rekordních 21 milionu návštěvníků, což je padesátiprocentní nárůst oproti předešlému roku (14 milionů).
Do nabídky Louvru vstupte ZDE.
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku