Nedávno začala výstava pod názvem Hrdinové, géniové, symboly a múzy pořádaná Galerií hl. m. Prahy v Zámku Troja. Jedná se o tematickou přehlídku vytvořenou ze sbírek instituce – nabízející celou řadu jmen českého sochařství. Diváci se setkají s díly z rozmezí let 1880–1980 a s řadou věhlasných jmen jako: Bohuslav Schnirch, Josef Václav Myslbek, Ladislav Jan Šaloun, Bohumil Kafka, Josef Mařatka, ale i se jmény autorů, kteří byli privilegováni v období socialismu – Jan Hána, Josef Malejovský nebo Jiří Kryštůfek.
Tentokrát půjde o sochařské skici a studie k pomníkům, památníkům a sochám ve veřejném prostoru. Naše sbírky disponují řadou z nich, některé mají k definitivní realizaci velice blízko, jiné jsou viditelně pouhým prvním krokem k hledání celkového výrazu.
Najdeme zde také některé studie, které nebyly nikdy realizovány, protože vznikly pro pomníkové soutěže, ve kterých zvítězil některý ze soupeřů, nebo, jak už to u nás bývá, sehrála svou roli přízeň mocných. Pokusili jsme se představit celou řadu skvělých příkladů, které vedly ke vztyčení pomníků, dekorativních plastik nebo děl s volným námětem inspirovaných ženskými půvaby či úctou k obyčejnému řemeslu, ať už známých z našich parků a zahrad, nebo z fasád významných budov.
Výstava: Hrdinové, géniové, symboly a múzy potrvá v prostorách Zámku Troja do 29. října 2023. S kurátorkou výstavy a od roku 2012 ředitelkou GHMP Magdalenou Juříkovou přinášíme rozhovor, který poskytla Českému rozhlasu.
Dozvíte se o umění ve veřejném prostoru, jak je těžké sladit názor umělce a zadavatele, jak přiblížit sochy publiku, což je cílem této prestižní instituce slavící letos 60 let, která má i další dlouhodobé plány. Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE.
-red-
Foto: GHMP a archiv
Diskuze k tomuto článku