Český rozhlas Vltava přichází v těchto dnech s rozšířenou nabídkou audiálních programů z oblasti výtvarného umění. K těm mimořádným patří dokument o životě a díle fotografa Josefa Sudka. K poslechu je on-line ještě 3 dny.
Link:
JOSEF SUDEK / krátký životopis
Světově proslulý český fotograf Josef Sudek se narodil v roce 1896 v Kolíně a zemřel v roce 1976 v Praze.
Jednou z nejproslulejších osobností českého kulturního života se stal doma i ve světě uznávaný český fotograf Josef Sudek. Syn malíře pokojů se narodil v Kolíně a veškeré všeobecné vzdělání získal na venkovské škole v Nových Dvorech u Kutné Hory. Byl spíše samouk, i když studoval též na Státní grafické škole v Praze. Před tím se vyučil knihařem. Byl členem Klubu fotografů – amatérů na Žižkově a členem Spolku výtvarných umělců Mánes.
Narukoval do první světové války a z italské fronty se vrátil bez pravé ruky. Nějaký čas žil v karlínské Invalidovně. Odtud pochází jeho první významný cyklus Z Invalidovny, který vznikl v letech 1922 – 1927. Odmítl úřednické místo a věnoval se svému životnímu poslání.
Jeho dílo naplňuje od začátku 20. století všechny vývojové stupně, jimiž prošla moderní fotografie. Od dvacátých let se inspiroval Prahou. Známé jsou jeho cykly Podzim ve Stromovce, Vltavská nábřeží nebo Interiéry (pořízené těsně před dostavbou chrámu sv. Víta). Inspiraci však nacházel i v přírodě: cykly Slovenská krajina, Krajina u Žebráku, Krajiny jižních Čech, Polabské krajiny apod. Do začátku druhé světové války se Sudek věnoval rovněž reklamní, reprodukční a portrétní fotografii.
Od roku 1940 získala jeho tvorba neopakovatelný styl kontaktních fotografií, jímž zpracovával svá osobní témata řazená do rozsáhlých a časově náročných cyklů. K jeho dalším hlavním cyklům patří např. Skleněné labyrinty, Labyrinty či Vzpomínky.
Josef Sudek se účastnil nesčetných výstav doma i v zahraničí. Vydal několik fotografických publikací o Praze a Pražském hradu. Jeho první monografie vyšla v roce 1956 v Praze. Po jeho smrti vyšlo doma i ve světě velké množství knih o jeho životě a díle.
-red-
Diskuze k tomuto článku