Nedávno byla v belgickém Genku zpřístupněna pozoruhodná stezka v areálu parku Thor. Celý projekt zahrnuje umělecké dílo pod názvem Lichtsporen. Studio Roosengaarde takto ozvláštňuje prostor v bývalém důlním areálu projektem – kamennou stezkou vzdávající hold síle přírody a jejích cyklů. Mezi terénem a jednotlivými kameny se line ve dne jen těžko viditelná křivka, která však v noci svítí kouzelným modrým světlem. Děje se tak bez použití elektrické energie a s použitím výhradně přírodních materiálů. Nizozemské Studio Roosegaarde má za sebou již několik podobně koncipovaných projektů v duchu velkolepé „techno-poezie“ a sofistikované technologie. Netrvalo dlouho a jeho novátorské práce byly vystaveny v amsterdamském Rijksmuseu či londýnské Tate Modern (projekt Duna z roku 2006). Ale zpět k nejnovějším tvorbě jak jí vnímá její autor…
„Lichtsporen je poctou hornické historii místa, v níž se mísí energie minulosti s tepem budoucnosti. S příchodem noci se mezi stromy objevují zářící stezky vytvořené z modrých pigmentů a kamene citlivých na světlo, které symbolizují nevyužitou energii země. Tyto světelné stopy jsou nejen poctou důlním šachtám, ale odrážejí také harmonické spojení mezi člověkem a přírodou,“ vysvětluje umělecký designér, vynálezce a pokrokový inovátor Daan Roosegaarde (1979) realizující své projekty s pracovníky ze svého vlastního studia (od 2007) založil s mezinárodní působností.
K nejnovějšímu projektu dále dodává: „Thor Park, kdysi uhelný areál, byl přeměněn na prostor věnovaný inovacím a udržitelnému životu. Lichtsporen tuto proměnu ztělesňuje a přispívá k vývoji parku Thor jako brány do národního parku Hoge Kempen. Spojením nejmodernějších technologií s krásou přírody posiluje Lichtsporen roli parku Thor jako cíle pro zkoumání, vzdělávání a inspiraci.“ Celá působivá instalace je součástí belgického parku o rozloze 2 000 metrů čtverečních.
-red-
foto: Ossip van Duivenbode, zdroj: Studio Roosegaarde
Diskuze k tomuto článku