Spojení: umění – skandál – vášně… je opět na scéně. Část obyvatel moravského Přerova – a dokonce prý většina – je pobouřena exponátem vystaveném ve výloze místní Window Gallery. Kolemjdoucí jsou tak v těchto dnech nutně konfrontováni s prezentovanou – mumifikovanou kočkou od umělkyně Margity Ivy. To vyvolalo značný rozruch i různé reakce. Jedni volají po odstranění tohoto díla, jiní zas obhajující svobodu projevu, vybízejí spíše k diskuzi a připomínají jiné horší prohřešky (například myslivecké hromadné trofeje nebo vycpané výzdoby lovcova ega), které přitom veřejnost tolik (nebo vůbec) nepobuřuje. Tedy: je mrtvá kočka za výlohou už „přes čáru“? Vyhrocená situace se nakonec stává tématem veřejného hlasování. Provozovatel minigalerie a ředitel místního exekučního úřadu Robert Runták (také sběratel a podporovatel současného umění a olomoucký galerista) totiž nabídl “šalamounské” řešení: rozhodl se totiž zorganizovat a respektovat konečné výsledky hlasování obyvatel, které probíhá na fb platformě Přerováci. Zda inkriminovaná kočka ve výloze zůstane nebo bude odstraněna – to rozhodnou výsledky hlasování, které budou známy 29. února. Průběžně se zatím ukazuje, že v tomto přerovském referendu převládají hlasy volající po odstranění „pobuřujícího uměleckého díla“.
Instalace nazvaná Ukolébavka (která spíše emoce probudila, než uspala) představuje tělo mrtvé kočky za sklem – zalité patrně v epoxidu. Dílo ukrajinské autorky žijící v Praze vyvolalo diskuze i na sociálních sítích – a samozřejmě i zde jsou názory a komentáře mnohdy protichůdné od „tohle už není umění“ až po „komu se to nelíbí, ať přejde na protější chodník“. K zamyšlení jsou některé komentáře poukazující na běžně přijímané (nepobuřující) vycpané trofeje na zámcích, zarámovaný sušený hmyz v domácnostech, lidské mumie v katakombách či tolik opěvované kostnice atd.
Ponechme nyní stranou dnes již celkem zbytečnou otázku tázající se po tom „co je umění“ (od dob dadaismu, tedy více než sto let: vše, co se vystaví v galerii) nebo úvahu o tom, zda se mají artefakty dávat do zřejmého kontextu a případně i vysvětlovat, nedělejme nyní ani historická ohlédnutí z dějin umění (surrealistické přesahy, Medardo Rosso, Damien Hirst, Hermann Nitsch atd.). Rovněž neřešme ani slavnou Schrödingerovu kočku. Současná kauza nám především ukazuje nynější spíše sociologickou situaci, která rozhodně není jednoznačná – a zkrátka nám nabízí jakýsi stav věcí, tedy jistý rozhled, rozlišovací schopnost a náladu společnosti napříč různorodým spektrem.
K aféře s kočkou se vyjádřil také Robert Runták – v médiích i na vlastním fb účtu, citujeme:
Lidé rozhodnou o dalším osudu výstavy
Od září 2018 provozuji v Přerově, v podstatě jen pro radost a potěšení, malou Window Gallery. Vystavená díla se nacházejí ve velkém výkladci, takže je vidí každý kolemjdoucí. Výstavy tak částečně vstupují do veřejného prostoru. Letos v lednu jsem jako v pořadí 33. výstavu představil dílo umělkyně Margarity Ivy Ukolébavka. Tušil jsem, že výstava bude přijata rozporuplně, avšak vzbudila v místě nad očekávání velké emoce a vlnu nesouhlasu. Několik lidí mě vyzvalo, abych výstavu ukončil. Dnes jsem se v rámci sociální skupiny Přerováci, která čítá téměř dvacet tisíc členů, pokusil výstavu a vystavené dílo vysvětlit, stejně jako jsem poukázal na principy svobodné umělecké tvorby apod. Příspěvek vyvolal opět bouřliovou reakci, převládaly negativní a odmítavé názory.
V návaznosti na tuto diskusi jsem se rozhodl umožnit lidem – členům sociální skupiny Přerováci – v anketě rozhodnout hlasováním o tom, jak výstava bude dále probíhat. Hlasování poběží do neděle a lidé volí ze dvou možností. Umělecké dílo buď zůstane po zbytek výstavy, tedy do 29. 2., viditelné, anebo bude sice vystaveno, avšak skryto za roletou, takže ho nikdo neuvidí. Jsem zvědav na výsledek hlasování. Budu vás o něm informovat.
-red-
foto: via Fb Robert Runták
Diskuze k tomuto článku