Národní galerie v Praze vydala 30. června 2021 tiskové prohlášení jako reakci na protestní akci českých umělců. Uvádíme zde celé znění:
Dnes došlo ve Veletržním paláci k akci, při které skupina současných umělců vyjádřila nesouhlas s dramaturgickou náplní v budově Veletržního paláce. Tyto připomínky a názory nám nejsou lhostejné, vycházejí však pravděpodobně z nedostatku relevantních informací. Národní galerie v Praze je otevřena diskuzi a dialogu s umělci, i s širokou veřejností.
Chod galerie a její výstavní plán byl v letošní i loňské sezoně silně ovlivněn pandemickou situací a s tím souvisejícími finančními ztrátami. Výpadek příjmů ze vstupného a pronájmů byl příčinou posunutí či zrušení některých projektů. Přesto jsme v loňském roce mimo jiné zrealizovali dva finančně i logisticky vysoce náročné výstavní projekty – Mikuláš Medek: Nahý v trní a Rembrandt: Portrét člověka. Oba byly bohužel po většinu jejich doby trvání veřejnosti uzavřeny a přinesly také zmíněné neplánované finanční ztráty. I přes komplikovanou situaci byl letos po značném úsilí otevřen mezinárodní projekt Toyen: Snící rebelka a ve Veletržním paláci výstavy Viktor Pivovarov: Moskevská gotika a Dřevo/řez.
I v době nuceného uzavření instituce Národní galerie zajišťovala bohatý online program, udržovala kontakt s návštěvníky a naplňovala svůj statut, tzn. péči o sbírky. Soustavně se soustředíme primárně na provoz stěžejních běžících výstavních projektů a naplňování dohod plynoucích z minulosti a flexibilně pracujeme na budoucích dlouhodobých i krátkodobých plánech galerie.
V konkrétním případě nevyužitých ochozů budovy Veletržního paláce, které skupina umělců explicitně zmiňuje, je především nutné říci, že tyto prostory nesplňují přísné klimatické podmínky (regulace teploty a vlhkosti) pro vystavování uměleckých exponátů, které jsou citlivé na změny klimatu, a nelze je tak jednoduše zaplnit díly z depozitářů. Limitující je také nosnost ochozů.
V Národní galerii vznikla pracovní skupina, která se tímto tématem intenzivně zabývá a jejím cílem je umělecké oživení Veletržního paláce a větší interakce s publikem.
Na podzim 2021 předpokládáme realizaci výstavy mladého středoevropského umění, včetně prezentace video umělců, na jaře 2022 navážeme s projekty site specific instalací v Malé Dvoraně a projektem ve spolupráci s Centre Pompidou u příležitosti předsednictví zemí v Radě EU. Dále pak bude otevřena výstava Markéty Othové a nová stálá expozice umění po roce 1945 včetně architektonické ukázky na balkóně. Současně budeme hostit Cenu Jindřicha Chalupeckého (od 23/9) a připravujeme pro návštěvníky specifický prostor založený na vzdělávání. V roce 2023 se plánuje rozšíření stálé expozice ve 3. patře i do ochozu.
Aktuálním tématem zůstává plánovaná rekonstrukce Veletržního paláce, která by do budoucna měla vyřešit mnoho provozních a technických otázek týkajících se nejen vystavování uměleckých děl.
Eva Sochorová, tisková mluvčí Národní galerie v Praze
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku