Kam na výlet? Třeba do míst dětství a mládí světoznámého malíře a také za jeho málo známými ranými malbami… František Kupka byl podivuhodný člověk a umělec. Jeho až románový životní příběh je naplněn překvapivými osudovými obraty, a totéž platí o vývoji jeho díla. Z učně na malém městě se vlastní vůlí stal světovým umělcem. Jedním z těch, kteří se na počátku 20. století nejenom inspirovali dosavadním malířským vývojem, ale pak také razili jeho novou cestu.
V starobylém Opočně, zmiňovaném již v Kosmově kronice, se roku 1871 narodil František Kupka, kde jeho otec náležel k úřednické honoraci. Město je dnes na slavného rodáka hrdé. Jmenuje se po něm hlavní náměstí a nedaleko vstupu do zámeckého nádvoří můžete vejít do galerie s vystavenými kopiemi malířových raných děl.
Za originály se však musíte vydat do nedaleké Dobrušky, kde malíř strávil dětství a mládí. Na zdejším náměstí je nepřehlédnutelná renesanční radnice, kde umělcův otec pracoval. A dnes je zde také expozice Vlastivědného muzea v Dobrušce a malá galerie. V těchto prostorách je vystaven mimo jiné soubor sedmi prvotin Františka Kupky. Na nejrozměrnějším díle hledíme na čas venkovské idyly – na dívenku pasoucí husy a podobu Dobrušky s jejími dominantami 19. století: poznat lze radniční věž, kostel sv. Václava, budovu děkanství nebo zvonici.
Do kostela sv. Václava chodil mladý František s rodiči a mladšími sourozenci na mši. Nedaleko odsud je škola, kterou navštěvoval a vnímal první výuku katechismu. Katolicismus se také zračí v Kupkových třech prvotinách, nejspíše maleb vyhotovených dle rozšířených barvotiskových předloh: Počátek moudrosti je bázeň Páně, Panna Marie Lurdská a Anděl strážný.
Mladý Kupka také často docházel po smrti maminky do kostel sv. Máří Magdaleny v nedaleké Olešnici v Orlických horách. Zde se učil německy a prvně nalézal silnější kulturní impulzy. Ale také zdejší příroda jej okouzlovala.
Po návratu z pobytu v Olešnici se začal Kupka učit sedlářskému řemeslu. Díky tomu dnes můžeme obdivovat firemní štít s osedlaným koníkem, který je také jedním z lákadel obřadní síně renesanční radnice. (Pravděpodobně tako malba vznikla jako projev vděku sedlářskému mistrovi a prý i okultistovi.
V Dobrušce na Šubertově náměstí se nachází neogotická synagoga a rabínský dům, kde je nyní Vlastivědné muzeum. Kolem synagogy mladý Kupka jistě často procházel stejně jako míjel nejstarší dobrušský dům čp. 14 s dosud dochovaným původním podloubím. A tudy se jde k rodnému domu F. V. Heka – F. L. Věka.
Z Dobrušky můžeme na našem výletě pokračovat přes Bohuslavice nad Metují do Rohenic s unikátní dřevěnou zvonicí, gotickým kostelem sv. Jana Křtitele nebo Boží muka. V sousedním Slavětíně nad Metují se v dosud stojícím domě čp. 21 se narodil Kupkův otec, jehož portrét visí v dobrušské historické radnici. Výlet lze zakončit v Jaroměři procházkou kolem řemeslné školy, kde se díky studiu u profesora Aloise Studničky otevřely Františku Kupkovi další kulturní horizonty.
-red-
Foto: Vlastivědné muzeum v Dobrušce
Diskuze k tomuto článku