„Návrh mostu mi od začátku přišel velmi elegantní. Nechtěl jsem ho pokazit žádnými velkoobjemovými sochami, které by konkurovaly mostu. Když se staví most, nemyslí se příliš na to, co bude pod ním. Opuštěná místa pak jsou problémová a komplikovaná. Přesně na to jsme chtěli zaútočit. Nevytváříme soustavu soch, ale definujeme prostředí takovým způsobem, aby se stalo platformou pro nejrůznější kulturní aktivity a trávení volného času.“ To jsou slova Krištofa Kintery, který se stal dlouho utajovaným výtvarným spoluautorem připravovaného projektu.
Jedná se o most, který by měl v roce 2025 propojit Pankrác se Smíchovem a bude mít neobvyklé osvětlení. Dvorecký most překlene Vltavu v úseku mezi zlíchovským a podolským nábřežím a spojí tak městské části Prahu 4 a Prahu 5. Stavba za miliardu korun bude sloužit MHD, cyklistům a chodcům (ozývají se výtky vůči chybějící možnosti pro soukromou autodopravu).
Vítězem architektonické soutěže je studio ATELIER6 ve spolupráci s projektantem TUEC, tedy společnosti, které porazily mezi 45 uchazeči i renomovaného Santiaga Calatravu. Návrh počítá s využitím prostoru pod mostem, kde bude kavárna, možnost kulturního vyžití, lezecká stěna a další doprovodné projekty. Stavba by měla započít příští rok.
Návrh odkazuje k tradici pražských obloukových mostů a na kubismus. Do jisté míry se autoři inspirovali Libeňským mostem od Františka Mencla z první poloviny 20. století. „Chtěli jsme navázat na koncepci všech pražských mostů a využít tradiční princip obloukového mostu se soudobým technickým potenciálem. Silueta města pro nás byla určující,“ říká Radek Šíma – architekt ATELIERU 6.
Most o plánované délce 331, 6 metru je tedy pojímán jako bílá vstupní brána do hlavního města. Jeho tvarosloví je jakýmsi hybridem mezi kubismem a brutalismem.
Novinkou bude spolupráce s Krištofem Kinterou, který navrhl pro okolní prostory zvláštní výtvarnou realizaci. Měla by zde také vyrůst multifunkční kubistická krajina a pomyslná botanická zahrada s autorovou sochou.
Zlíchovské nábřeží bude jakýmsi muzeem svítidel z celého světa, která budou řízena elektronicky. Podolské nábřeží – tedy známá „magistrála volného času“ využívaná pěšími i cyklisty – bude výrazným způsobem upravena. Jen za loňský rok sem zavítalo na milion návštěvníků.
„Když se staví most, tak se příliš neřeší, co bude pod ním. My jsme se ale rozhodli tento prostor na podolské straně vyřešit jako volnočasové centrum s arénou pro kulturní akce, workshopy doplněné boulderovou stěnou a skateparkem,“ řekl Kintera na nedávné online konferenci v pražském centru architektury CAMP.
-red-
Foto / Zdroj: Krištof Kintera a ATELIER6
Diskuze k tomuto článku