V těchto dnech probíhá v pražské galerii Platforma 15 výstava pozoruhodného autora – sochaře Pavla Duška (1992). Absolvent pražské akademie a laureát Ceny kritiky z roku 2021 Pavel Dušek (1992) novým cyklem vytvořeným přímo pro Platformu 15 obecně navazuje na svůj postupný proces materiálového zkoumání malby.
Tentokrát poprvé zaměřil pozornost na ocel, která jeho obrazoobjekty s architektonickým vyzněním ještě víc otevírá parametrům projektování technického typu. Také v tomto případě autor vychází z modernistických principů skládání prostoru, ale na rozdíl od předchozí doby, kdy se často volně inspiroval ultimátními stavbami mezinárodní avantgardy, jsou nyní předobrazy jeho prací ukotvené v současnosti.
Ocelové pláty ještě více podtrhují optické kvality reliéfních kompozic, čemuž napomáhají i dynamická proměna barevnosti a řízené experimenty s použitím rzi. Ta nejen že do vizuální hry vnáší strukturální prvky, zesubtilňuje ji a celkově přenáší zoom na detail, ale má i významotvorný efekt, kdy se v obrazech stává ztělesněním plynoucího času.
Geometrizující skladba osvětlených a stinných částí pak otevírá prostor do hloubky až nejzazší ploše, k níž se celý konstrukční systém prolamovaných hmot vztahuje. Jak naznačuje postava, která se poprvé na jednom z obvykle liduprázdných interiérů nachází, nejde jen o tajuplné abstraktní místo, do kterého může divák projektovat své představy o tom, co se nachází vně „stavby“, ale také možné východisko z labyrintu, jenž člověka v jeho každodennosti obklopuje.
Radek Wohlmuth, kurátor
P.S. Pavel Dušek je český multimediální umělec. Studoval Střední průmyslovou školu stavební v Hradci Králové (2008 – 2012), poté v letech 2012 – 2018 Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliéru prof. Michaela Rittsteina. V roce 2016 absolvoval Pavel Dušek stáž na ISI Yougyakarta, v Indonésii.
Výstava: Pavel Dušek, Gates, Praha, do 28. února 2024
foto: Galerie Platforma 15 a archiv
Diskuze k tomuto článku