„Krása zůstává navzdory všemu jedním z nejmocnějších projevů života,“ napsal Bohuslav Reynek, jehož výročí si v těchto dnech připomínáme. Grafik a básník křesťanského zaměření strávil celý svůj nelehký život v rodném Petrkově na Vysočině. Zde přes nepřízeň osudu nacházel inspiraci i mystické výjevy pro svou tvorbu, v níž ponejvíce líčil obyčejný život, lásku k Bohu a ke všemu, co trpí...
Legendární Zámeček v Petrkově koupil v lednu loňského roku stát za 18 milionu korun od Reynkových potomků – a mělo by zde sídlit česko-francouzské kulturní centrum. První veřejná akce s koncertem se uskutečnila letos 24. června a pokračovala sérií letních setkání. Před 50 lety 28. září 1971 Bohuslav Reynek zemřel a zanechal trvalý umělecký odkaz. Patřil ke generaci umělců, kteří v tvorbě hledali soulad osobního přesvědčení s přirozeným řádem a osobitou estetikou. Jeho dílo nesmělo být po roce 1948 publikováno či vystavováno. Až v polovině šedesátých let se zákazy částečně uvolnily, plného uznání se mu však mohlo dostat až po roce 1989.
„Reynkovo básnické i výtvarné dílo se rodilo a rostlo po celý život v ústraní. Jeho osamělost v české poezii nebyla dána jen hluboce křesťanským vnímáním skutečnosti, ale též bytostnou dispozicí pro život v samotě rodného dvora se zahradou, knihovnou, zvířaty a krajinou. Sám o sobě napsal, že se cítí jako „blázen ve své vsi“. Těmito slovy uvádí autoři pořadu Českého rozhlasu pásmo pod názvem Bohuslav Reynek: Vlaštovek modř teď bolí. V něm se můžete do kouzelně prosté i posvátné poezie ZDE.
Knihy a Bohuslav Reynek: více ZDE.
-red-
foto: Dagmar Hochová a archiv
Diskuze k tomuto článku