Bylo to zjevení. Když André Breton spatřil obraz Mozek dítěte za výlohou jedné pařížské galerie, vyskočil z autobusu a šel se na něj podívat. Totéž zažil o několik let později Yves Tanguy. Mozek dítěte byl zřejmě zčásti inspirován Portrétem Piera Lotiho od Celníka Roussea a stal se příčinou i dalších zjevení. Mluvíme tedy o dnes slavném a jistě klíčovém obrazu Giorgia de Chirica, který namaloval v roce 1914. Na místo mozku shlížíme však na výjev tváře muže středního věku se zavřenýma očima. V zákoutí strohé architektury stojí v ustrnutí do půli těla obnažen nad zavřenou knihou. Ve formátu 80 x 65 cm, dnes v majetku Moderního muzea ve Stokholmu, ale odehrává vnitřní drama.
Avignonské slečny Pabla Picassa byly zpodobeny nahé v obvyklých pózách místy s podivnými tvářemi. Toto plátno z roku 1907 však po dokončení leželo dlouho svinuté v legendárním umělcově ateliéru Bateau Lavoire. Ženy s doširoka otevřenýma mandlovýma očima zde ve vzpomínce pózují v barcelonském botelu, který znal malíř ze svých počátků. Tři z pěti aktů se tváří celkem normálně – dva zbývající však mají místo civilního výrazu na hlavách tajuplně vyhlížející africké masky. Picasso toto skvělé dílo namaloval zcela tajně – obraz byl veřejnosti představen až v průběhu Světové výstavy v Paříži roku 1937. Účinek této převratné kompozice je spíše provokativní než erotický. Na některých přípravných skicách ještě figuroval sedící námořník a stojící muž s knihou. V jiné variantě třímá dokonce lidskou lebku. Někteří vykladači alegorií v těchto scénách spatřují memento mori či dokonce strach z pohlavních chorob.
Mozek dítěte i Avignonské slečny zůstávají ve své podstatě tajemstvím. Přesto předznamenaly oba obrazy základní vývojové směry malířství 20. Století. Picasso dále nahlížel hmatatelnou, ač kubistickou, skutečnost (fyziku), Chiricovi sloužily kulisy všedního dne k mysterióznímu zjevování. O slavném Španělovi a jeho vlivu nejen na české umění se toho zná dostatek, o nenápadně působícím Italovi však o poznání méně. Přitom jejich působení na moderní vývoj je v mnohém srovnatelný.
Zbytek tohoto článku je viditelný pouze pro přihlášené.
Pro přístup ke všem článkům se přihlaste, nebo se zdarma zaregistrujte
Diskuze k tomuto článku