Praha spolu s dalšími devíti českými městy i prostranstvím před českým velvyslanectvím v Lucemburku nemají přes léto ospalou atmosféru. Parky, náměstí, ulice a další veřejná prostranství i zákoutí totiž opět oživuje již 8. ročník mezinárodního sochařského festivalu SCULPTURE LINE, který z nich udělá ojedinělou galerii pod širým nebem. Unikátní je i to, že na tuto open air uměleckou přehlídku nemusí návštěvníci shánět žádné lístky. Je komukoli a kdykoli volně přístupná, a tak si díla lidé mohou přijít prohlédnout klidně i uprostřed noci.
Již se stalo zvykem, že uprostřed městské džungle, na rušných místech v centru i na zajímavých místech periferie, má veřejnost díky festivalu možnost setkat se sochami, objekty a intervencemi do veřejného prostoru různé povahy i měřítka, antropomorfními i čistě abstraktními, monumentálními i decentnějšími. Síla sochařského gesta z nich ale čiší v každém případě, ať už jsou provedena v bronzu, laminátu, betonu, dřevu či leštěné oceli.
Jakou trajektorii na mapě České republiky si SCULPTURE LINE vytyčil tento rok a kde konkrétně díla hledat? Pokud budeme postupovat od západu na východ, pak linka 2022 vede touto cestou: Karlovy Vary, Praha, Liberec, Dolní Břežany, Davle, Pardubice, Hradec Králové, Ústí nad Orlicí, Olomouc, Ostrava. Adresář konkrétních instalací zahrnuje festivalem tradičně využívaná místa jako je Náměstí Franze Kafky v Praze nebo Smetanovy Sady v Olomouci, ale i nové adresy, například prostranství před Kongresovým centrem Praha či pražský Vyšehrad. Více informací ke konkrétním lokacím včetně mapy, anotace jednotlivých děl i přehled autorů jsou k dispozici ZDE.
Festival za dobu své existence neztrácí na vitalitě a současně se mu daří nacházet svá nová malá epicentra, jakým je Chodov Park či Golf Hostivař, ale tento rok především prostor Vyšehradských sadů. V nich se uvelebily trpasličí postavy Kurta Gebauera, ale také Lvice dalšího velikána českého současného sochařství – Jaroslava Róny. Po jejich boku dává Sculpture Line příležitost vyniknout nejmladší tvůrčí generaci, která ještě se v rámci festivalu ještě nikdy nedostala ke slovu. Svoji imaginaci a sochařské schopnosti předvedou samé ženy – Barbora Masaříková, Simona Krausová, Josefina Jonášová a Aneta Filipová. Také okolí Kongresového centra, které se během českého předsednictví EU stane místem konání neformálních zasedání Rad EU, získává nový rozměr díky dílům Dvaja a Nenažranec od slovenského sochaře Andreje Margoče a kulovitému Viru Michala Trpáka. Dvě křesla Alexandry Koláčkové byla nainstalovaná u skleněné fasády Kongresového centra již v loňském roce, díky čemuž se stala orientačním a vstřícným středobodem pro tisíce uprchlíků z Ukrajiny, procházejících Kongresovým centrem při registraci v ČR.
Kurátor přehlídky SCULPTURE LINE 2022 Martin Dostál si chválí i dlouhodobou spolupráci se zahraničními sochaři – zelené dveře Johannesa Pfeiffera zdobí betonovou stěnu pod bazénem hotelu Thermal v Karlových Varech, dřevěná “loď” Martina Steinerta se posune proti proudu Vltavy do Davle a v Hradci Králové se zase lidé osvěží a esteticky potěší sochou-studánkou Reinera Festa. Pardubicemi prolétnou Manty Michala Trpáka a před sportovní halou v Dolní Břežanech se na zem usadila figura Jakuba Flejšařa. Nesmíme zapomenout na Lukáše Raise, jehož lesklý Archimedon II se již pár týdnů vyjímá před budovou velvyslanectví České republiky v centru města Lucemburk.
Sochařský festival SCULPTURE LINE v ulicích měst pořádá Sculpture line v čele s Ondřejem Škarkou.
Odborný garant: Jaroslav Róna
Kurátor festivalu: Martin Dostál
Sochařský open air festival SCULPTURE LINE
koná se celý rok, ale do 30. září 2022 v prostranství pražského Vyšehradu
-red-
foto: Archiv Sculpture Line
Diskuze k tomuto článku