Semlerova rezidence v Plzni se po letech otevírá veřejnosti. Nejrozsáhlejší bytový projekt slavného architekta Adolfa Loose a spolupracovníka Heinricha Kulky se zapsal do historie svým vytříbeným puristickým stylem, nadčasovým minimalismem a vybranými materiály. Nyní se po náročné rekonstrukci mohou návštěvníci těšit na mimořádný zážitek.
Historický bytový interiér, který patřil rodině Oskara a Jany Semlerovým je významným dokladem moderní architektury ve střední Evropě. Rozsáhlý byt byl řešen podle tzv. Raumplanu, tedy navazuje na Losovo pojetí slavné Müllerovy vily v Praze (1928 – 30) – a je završením architektovy tvorby nejen v Plzni, ale v celých Čechách. Sledujeme zde jednotlivé prostory v šesti úrovních, které se soustřeďují kolem centrální haly. Z tohoto místa se prostor rozbíhá do dalších místností – do ložnice, dětského pokoje, prostoru pro vychovatelky, hostinského pokoje a kuchyně.
Manželé Semlerovi zadali Loosovi požadavek na nový projekt bytu v již existujícím objektu a ponechali mu svobodnou volbu celého konceptu. Vznikla tak jakási „vila v domě“ z 30. let 20. století. Realizace nakonec představuje mimořádný počin Adolfa Loose (1870 – 1933), jehož tvorba s Plzni souvisela až od doby před rokem 1910, později se sem vrátil a působil v roce 1927. Ale zpět k Semlerově vile:
„K hale pod galerií přiléhá ještě odpočinkový kout a bar. Prostor obytné haly byl řešen symetricky podle podélné osy, kterou pohledově ukončuje krb, vsazený v ploše provedené z kamenných kvádrů. Dominantou protější stěny se stal rozměrný obraz Život Tsongkhapy pochazející z Tibetu 18. století a znázorňující život tibetského buddhistického světce a učitele,“ uvádějí zástupci Západočeské galerie v Plzni.
Časem zkoušené interiéry se dochovaly až v překvapivém rozsahu, jejich technický stav však bylo nutné zrenovovat. Některé části bytu poškodila zatékající voda, poškozené byly mahagonové podlahy a obklady, také zlacený kazetový strop v knihovně nad galerií. Důkladná rekonstrukce začala téměř před deseti lety poté, co ji Plzeňský kraj svěřil do správy Západočeské galerie v Plzni.
Nyní se objekt se vzácným interiérem stane třetí prohlídkovou trasou s Loosovými interiéry v Plzni. Vedle historického bytu sídlí v budově Centrum pro výzkum architektury, také zde nalezneme návštěvnické centrum, kavárnu, prostory pro kulturní akce a školní programy či administrativní zázemí. Semlerova rezidence na Borech je místem historie, ale i nových možností pro návštěvníky.
Rodina Oskara Semlera v roce 1938 emigrovala do Austrálie a v roce 1942 přešel dům do vlastnictví Německé říše. Štěstí s jeho znovunabytím neměli původní majitelé ani po návratu, kdy jako konfiskovaný majetek v roce 1950 přešel na město Plzeň a poté do vlastnictví státu. Jejich byt byl poté rozdělen na čtyři bytové jednotky a využíván mimo jiné jako sociální bydlení. Od roku 1969 je kulturní památkou, v roce 2014 se stal kulturní památkou celý dům.
Ve třicátých letech Semlerovi pod značkou SEM vyráběli například kancelářské sponky, drátěnky do postelí a pletivo nebo široký sortiment výrobků z oceli. Více se o této rodině dočtete ZDE.
-red-
Foto: Západočeská galerie v Plzni a archiv
Diskuze k tomuto článku