V sobotu 19. listopadu proběhne dlouho očekávaná česká premiéra. Na ní bude v pražské Městské knihovně představen filmový dokument o světově proslulém vědci a duchovním vizionáři Stanislavu Grofovi. Jeho vliv na psychiatrii, historii, transpersonální současnost a celé duchovní či kulturní prostředí je mimořádný a dosud ne vždy oceňovaný. Prvnímu veřejnému uznání se mu v jeho vlasti dostalo až od Václava Havla. Film Cesta psychonauta z roku 2020 je u nás uváděn poprvé – trailer je možné shlédnout ZDE.
Film vypráví o životě a díle jednoho z nejvýznamnějších průkopníků psychedelické terapie, který stojí společně se svou zesnulou ženou Christinou také za zrodem holotropního dýchání a transpersonální psychologie. Stanislavovo mnohaleté zkoumání léčebné síly změněných stavů vědomí posouvá vnímání lidského psyché nejen za hranice Freudovského individuálního nevědomí, ale také za Jungovo pojetí kolektivního nevědomí až k úrovním tzv. kosmického (ne)vědomí. Toto pojetí společně s technikami změněných stavů vědomí, které ve své praxi již po desetiletí Grof používá, mnoha lidem hluboce ovlivnilo život. Jednou z těch, kdo díky Grofovi prošli transformací, je i filmařka Susan Hessová Logeaisová. Tento dokumentární film ztvárňuje i Susaninu existenciální krizi coby vstupní bránu do Grofova světa – od mikrosvěta po makrosvět.
Susan a Stanislav začínají sérií rozhovorů, které popisují jeho životní cestu od materiálního vědce k duchovně založenému průzkumníkovi hlubokých úrovní lidského vědomí. Rozhovory doplňují záznamy z Grofových nejpozoruhodnějších terapeutických sezení, která oživují vývoj jeho teorií. Vícevrstevný vizuální příběh navíc poskytuje rámec významu Susaninu osobnímu zkoumání Stanislavových technik a objevů. Součástí dokumentu je i Grofova teorie bazálních perinatálních matric, která jemu vlastním osobitým způsobem pojednává o porodním traumatu a jeho možném ovlivnění celého života jedince.
Stanislav Grof je americký psychiatr českého původu, jeden ze zakladatelů transpersonální psychologie. Vyvinul metodu holotropního dýchání a napsal několik knih s poznatky z aplikace této metody a na téma psychospirituální krize. Od 50. let pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze, kde zkoumal především účinky psychedelických látek na lidské vědomí. V roce 1967 přijal pozvání Marylandského střediska psychiatrického výzkumu v americkém Baltimoru. Na přelomu 60. a 70. let se přestěhoval do Kalifornie, kde poznal svoji budoucí manželku Christinu a později spolu vyvinuli holotropní dýchání. Od 90. let se opět začal věnovat psaní, jeho knihy se pohybují na pomezí medicíny, psychologie, mystiky, kulturologie a filosofie. S nynější manželkou Brigitte pořádají semináře a workshopy o holotropním dýchání po celém světě.
P.S. Součástí dokumentu je i Grofova teorie bazálních perinatálních matric, která jemu vlastním osobitým způsobem pojednává o porodním traumatu a jeho ovlivnění celého života jedince.
Přijměte pozvání na promítání filmu dne 19. 11. v 18:00 v Městské knihovně v Praze, Mariánské náměstí 98/1, Praha 1.
Návštěvou promítání kromě nevšedního zážitku zároveň podpoříte neziskové aktivity Beyond Psychedelics: harm reduction služby a psychedelický výzkum.
Cesta psychonauta – vystupují: Stanislav Grof, Fritjof Capra, Ralph Metzner, Rupert Sheldrake, světová premiéra 2020
Více naleznete ZDE. Vstupenky ke koupi: https://goout.net/cs/cesta-psychonauta/szfblmu/
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku