Stálí příznivci a snad i další zájemci budou nadšeni. Nakladatelství Portál nyní vydalo ve své populární edici novou knihu: nejnovější počin se věnuje dílu světově proslulého Stanislava Grofa – českoamerického psychiatra, ale i vizionáře s „celostním“ přesahem a inspirativním významem.
Grofovi vyšla u nás po roce 1989 celá řada publikací včetně proslulé Kosmické hry – zkoumání hranic lidského vědomí (Perla, 1998), Když se nemožné stane (Práh, 2012), Psychologie budoucnosti (Argo, 2014) nebo unikátní loňská Kniha mrtvých – příručka pro žití i umírání v nakladatelství Malvern.
Freud – Jung – Grof… to je vývojová cesta časem započatá na počátku 20. století, na níž největší osobnosti bádaly v teorii i praxi o novém nahlížení na lidskou duši.
V krásném a čtivém překladu Lenky Volavkové se v právě vydané knize dozvíme o Grofově životní pouti nejprve v Čechách a později v Kalifornii. Dozvídáme se jeho metody sebepoznávání v rámci psychoterapeutické praxe – jeho odborné, avšak hluboce lidské názory a publikované závěry.
Kniha Dobrodružství sebeobjevování z Portálu (též Gemma 89, 2000) se zabývá srozumitelně průkopnickým dílem předkládajícím souhrn poznatků autora z širokého spektra výzkumů nového vědního oboru – transpersonální psychologie. To, že se tento směr od počátku ubíral správným směrem, je zřejmé, i když také diskutované. Dobrodružství sebeobjevování vyšlo v originále před desítkami let, současné poznatky však průběžně potvrzují smysl a správnost tohoto mezioborového nazírání.
Základním principem či východiskem pro hlubší poznání je pro Stanislava Grofa „změna stavu vědomí“, při kterém se dostáváme dále a hlouběji. Zpočátku ještě v Praze (Výzkumný ústav psychiatrický v Bohnicích) se podílel na experimentování s LSD, později s manželkou Christinou objevili a praktikovali terapie na základě holotropního dýchání. Grofovým přínosem je rovněž zkoumání prenatálního života jako trvalé součásti duševní stránky člověka a samozřejmě sebe/ léčebné uvádění pacientů do „změněného stavu vědomí“. Grof se celým svým počínáním stal klíčovým představitelem transpersonální psychologie i širšího mezioborového směřování.
Grof se však neuzavírá do své vědecké bubliny a obrací se s osobním poznáním i ke čtenářům mimo obor: „Tato kniha se od mé předchozí práce liší v mnoha ohledech. Ačkoli obsahuje mnoho odkazů na psychedelický výzkum, hlavní důraz je kladen na jednoduché nefarmakologické postupy sebezkoumání, které jsou lehce dostupné širší veřejnosti… Vyhnul jsem se technickým výkladům… rád bych, aby tato kniha byla snadným průvodcem pro sebezkoumání i pro účinnou psychoterapii… Nejvyšším důkazem pro čtenáře bude (moje) osobní zkušenost. Bez ní pravděpodobně zůstane většina obsahu této knihy nepřesvědčivou i přes pečlivou odbornou argumentaci,“ uvádí Grof cíle své knihy Dobrodružství sebeobjevování poprvé v anglickém originále uvedené v lednu 1986.
A je vskutku co číst: Grof má také pozoruhodný životní příběh, který je provázán s jeho profesí. Čtenáře provází svým osobním a odborným směřováním. Poukazuje na důležitost změněných stavů vědomí – jakýchsi výletů léčebných (očistných), avšak i dokládajících širší (hlubší) souvislosti při skutečném (holistickém) vnímání člověka, světa i celého živého (inteligentního) kosmu. Ostatně jeho neúnavně předkládaný názor, totiž že radikální vnitřní transformace lidstva a jeho pozvednutí na vyšší úroveň vědomí může být naší jedinou šancí do budoucna. Nynější (doznívající) neurotický a sebedestruktivní svět musí tedy vstoupit do nového paradigmatu. I v tomto duchu by se měl čtenář pustit do celého mimořádného díla Stanislava Grofa.
-rd-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku