V tomto roce zažívá surrealismus a s ním i dílo malířky a spisovatelky Leonory Carrington (1917 – 2011) zaslouženou a zvýšenou pozornost. Letošní Bienále v Benátkách – nabízející umění z celého světa – se představuje v rámci vyhlášeného tématu Mléko snů, tedy poetiky volně inspirované pohádkovou knihou této Angličanky, která žila v Paříži a zvláště pak Mexiku. A Tate Modern v Londýně právě otevřela výstavu Surrealismus za hranicemi, mapující toto hnutí mimo francouzskou metropoli. Titulním obrazem se stala malba – Autoportrét Leonory Carrington. A konečně v Guggeinheim museu v Benátkách právě probíhá výstava Surrealismus a magie: očarovaná modernita. Zde je rovněž Leonora Carrington – milovnice okultismu – zastoupena mimořádnými obrazovými výjevy.
“Tato přelomová výstava přepíše historii surrealistického hnutí,” hlásá se nyní v Tate a dodává se:
Surrealismus není styl – ale stav mysli. Jejím cílem je rozvrátit realitu. Najít tajemné v každodenním životě. Napojit se na naše nevědomé touhy a přivést sny k životu. A pro mnoho umělců po celém světě to byl způsob, jak zpochybnit autoritu a představit si nový svět.
Předchozí příběhy surrealismu se zaměřily na Paříž v roce 1920. Na základě rozsáhlého výzkumu bude tato výstava dosahovat po celém světě a více než 50 let. Ukáže, jak byli umělci z celého světa inspirováni a sjednoceni surrealismem – z tak rozmanitých center, jako jsou Buenos Aires, Káhira, Lisabon, Mexico City, Praha, Soul a Tokio.
foto: Tate Modern a archiv
Diskuze k tomuto článku