V letošním roce uplyne 50 let od smrti grafika a básníka Bohuslava Reynka, jehož život byl na jedné straně nesmazatelně spjatý s Petrkovem na Vysočině a současně s francouzskou básnířkou, jeho ženou Suzanne Renaudovou, která léta totality se svým mužem prožila na stejném místě. Ve vltavském Souzvuku budeme ovšem oba umělce číst v dílech z doby těsně před seznámením, jako mladé básníky, překladatele. Premiéru poslouchejte on-line / Zde tvůj život… Pásmo z raných veršů francouzské básnířky Suzanne Renaudové a jejího českého překladatele, básníka Bohuslava Reynka / po dobu jednoho týdne po odvysílání (tedy jen do 4. července).
Psal se rok 1923, předchozího června vyšla sbírka v malém regionálním nakladatelství v kraji Vivarais v nákladu 320 kusů. Její název Ta vie est là, v naší, francouzštině tolik vzdálené řeči zní Zde tvůj život a již sám jako by byl předpovědí. Překladatel autorku na podzim roku 1923 navštívil cestou z pouti na La Salettu, získal nejen autorizaci pro český převod, v srdci si odvezl i obraz básnířky s měkce tvarovanou tváří, lemovanou bohatými temnými vlasy, ozvuk jejího hlasu a snad by sám sobě ani nejprve nepřiznal – také tichou naději na brzké nové shledání. Přibližování obou básníků nejprve plynulo v četných dopisech, v nichž se navzájem svěřovali se svými plány, prací, četbou a opatrně i osobními tužbami.
Pásmo z raných veršů francouzské básnířky Suzanne Renaudové a jejího českého překladatele, básníka Bohuslava Reynka, připravila a úvodním slovem opatřila Lucie Tučková.
Více o Suzanne Renaudové ZDE.
Bohuslav Reynek (1892 – 1971) byl básník, překladatel a grafik. Narodil se v Petrkově na Vysočině, místo se pro něj stalo celoživotní inspirací. Byl samoukem. V roce 1914 se seznámil s vydavatelem Josefem Florianem ze Staré Říše, se kterým spolupracoval dlouhá léta. V občasném kontaktu byl také s Josefem Čapkem, Rudolfem Kremličkou, Janem Zrzavým, Václavem Špálou a dalšími členy skupiny Tvrdošíjní. Střídavě žil ve Francii a v Petrkově, kam se vrátil po otcově smrti. Jeho dílo je zpočátku expresionistické, později básnivě melancholické, křesťansky spiritualistické. Tematicky je zaměřeno na biblické výjevy a intimní záznamy kolem rodného domu.
-red-
foto: Archiv, Jan Němeček, Dagmar Hochová
Diskuze k tomuto článku