Existují témata, která se od nepaměti prolínají v různých dobách a podobách. Takový příběh naplňuje postava Henocha (Enocha), tedy doslova „Zasvěceného“ a nejčastěji uváděného jako předpotopního Noemova praděda. Je to úkaz výjimečný. V esoterních kruzích bývá dokonce ztotožňován se starověkým Hermem Trismegistem nebo egyptským Thovtem. Každopádně je všem jmenovaným společná úloha prostředníka mezi božským a pozemským… Mimořádná je pozice Henocha – zakladatelského mudrce, židovského proroka, alchymisty či biblického praotce, o kterém křesťanství moc nemluví, i když „chodil s Bohem“. Přeci jen vstoupil na nebesa jako první a dlouho před Kristem… Henochovy vize nebeských dimenzí jsou úžasné, mystické až surrealistické, fascinující…

Etiopský Henoch
V podobě, kterou známe z etiopské verze 1, se Henoch skládá z pěti hlavních oddílů: (1) Kniha Strážců (kapitoly 1-36). (2) Henochova podobenství (kapitoly 37–71). Obsah těchto dvou oddílů je shrnut níže, str. 29 f, 43 n. (3) Kniha astronomie (kapitoly 72–82).
Fakta, interpretace a historické okolnosti tohoto fenoménu jsou pro naše čtenáře konečně shrnuty v knize Vidění proroka Henocha od Davida Cielontka. Hebrejská tradice představuje Henocha jako zvláštní postavu, která dokázala „mluvit s bohy“ i anděly dobrými i padlými… autora písma – a také prvního popisu „ekosystému duchovních světů“, respektive hierarchii spirituálních bytostí. Henoch nejen vzhlížel k nebesům, ale zároveň byl také „prvním člověkem v hebrejské tradici, na kterého se bohové obrátili s žádostí o pomoc v dramatickém období před potopou.“
Zbytek tohoto článku je viditelný pouze pro přihlášené.
Pro přístup ke všem článkům se přihlaste, nebo se zdarma zaregistrujte
Diskuze k tomuto článku