Tetování se v těchto dnech stalo tématem nevšední výstavy. Kulturní centrum CaixaForum v Barceloně, financované stejnojmennou bankou, pořádá poslední dobou velkorysé přehlídky. Nedávno zde skončila retrospektiva belgického surrealisty René Magritta – a nyní v těchto prostorách můžeme navštívit rovněž cosi z iluzivní představivostí – totiž tetování jako historický a estetický akt či proměnlivý fenomén.

Výstava nazvaná „Umění pod kůží“ předkládá v různých časových i místních kontextech „nejrozšířenější druh umění“. Tento projev, jak známo, dříve býval především záležitostí rituální, kmenovou, respektive magickou – související s přírodním náboženstvím a různými kulty.



Výstava Barceloně tedy vypráví dějiny tetování, pomáhá si komentovanými fotografiemi či faksimiliemi dokumentů i dobových uměleckých děl. A samozřejmě jsou zde k vidění působivé trojrozměrné exponáty. V sálech expozice nacházíme rovněž různé tetovací nástroje, reklamní předměty, vzorníky nebo repliky různých kuriozit včetně umně pojednaných penisů.



Nejviditelnější artefakty jsou pak silikonové modely nejrůznějších partií lidského těla – hlavně zad a paží, které vytvořili rovněž současní uznávaní autoři či tatéři z celého světa. Projevy jsou to různorodé a zpravidla nevšední ba efektní. Například Švýcar Filip Leu pojednal na svěřeném exponátu záda v duchu japonské tradice. Jindy se zas Francouz Yann Black inspiroval na mužské paži odkazem holandského modernisty Pieta Mondriana. Nabídka je tedy vskutku pestrá.

Výstava v CaixaForum v Barceloně potrvá do 28. 8. 2022
-red-
foto: CaixaForum a archiv
Diskuze k tomuto článku