Figura v krajce v konfrontaci (Gočárova galerie Pardubice, 16. května – 14. září 2025)
Výstava, která se představí v Sile Gočárovy galerie, nabízí fascinující pohled na historickou a současnou krajku s figurálními motivy. Kurátorem je Radek Martinek a expozice staví do pomyslného kontrastu dosud nevystavované historické krajky 16.–20. století s figurálními motivy ze soukromých sbírek se současnou figurální tvorbou textilních výtvarnic Zuzany a Marie Hromadových. Další exponáty krajek pro výstavu zapůjčilo Muzeum krajky ve Vamberku, které je součástí Muzea a galerie Orlických hor.
Výroba ručních krajek patří mezi stará textilní umění. Jejich novodobá historie se začíná psát v 2. polovině 16. století v Benátkách, odkud se její obliba šíří i do ostatních zemí. Krajka se stala „uměním detailu“, které vyžaduje od pozorovatele, aby „zaostřil“ a v ornamentu zahlédl i postavy lidí a zvířat, čerpající z biblických námětů, antické mytologie i soudobého života.
Strojová výroba sice ruční krajku odsunula na okraj, kde se v posledním století proměnila ve vrcholný projev autentické ateliérové textilní tvorby, často prostorové a s monumentálním účinkem. V těchto moderních interpretacích získávají motivy lidských postav a zvířecích figur na významu i účinnosti.
Výstava je součástí širšího výzkumného projektu NAKI Vlákna paměti. Minulost a současnost vambereckého krajkářství.
Instalace Lucie Nováčkové vznikla na Akademii výtvarných umění v Praze v rámci projektu Nulový stupeň tkaní, podpořeného z prostředků účelové podpory na specifický vysokoškolský výzkum, kterou poskytlo MŠMT v roce 2025. (K výstavě CHATRNÝ 100.)
Výstava Figura / v krajce / v konfrontaci vznikla ve spolupráci s Muzeem krajky Vamberk.
GG je otevřena: út–ne 10–18 h www.gocarovagalerie.cz
foto: Gočárova galerie Pardubice