Tomás Saraceno (1973) přivádí svými instalacemi v úžas diváky po celém světě. Nyní si tento argentinský umělec vybral pro svůj projekt palác Strozzi v italské Florencii. Jeho rozsáhlá výstava objektů pod názvem Aria konfrontuje, ozvláštňuje a obohacuje historické prostory o jednoduché, avšak magické objekty.
Saraceno využívá také nádvoří paláce kam zavěsil největší instalaci „Thermodinamic Constallation“ – lesknoucí se obrovské balony. Poukazuje tím kriticky na společnost, která vyčerpává fosilní paliva naší Země a míní expandovat i na další planety. V každém z osmi přilehlých sálu je vytvořena na míru osobitá instalace angažovaná, ale i mystická. K nejpůsobivějším patří skleněné koule s hnízdy pavouků… Podobně působí instalace s pavoučími sítěmi na stěnách nebo zrcadlové plochy tvořící zavěšené objekty do sítí.
Veřejně známým se umělec stal v roce 2010, když pod pracovním názvem 14 Billion vystavil ve Velké Británii velmi komplikovanou strukturu sítí připomínající výtvor stovek obřích pavouků. Více o jeho aktivitách se dozvíte ZDE.
Tomás Saraceno v současné době žije v Německu. Zde již dříve také vytvořil jednu ze svých nejpůsobivějších instalací. Také zde se věnoval tématu létání a vzdálených galaxií. V roce 2013 v Düsseldorfu v domě umění K 21 připravil ve výšce 25 metrů instalaci pod názvem Orbit – Na oběžné dráze. Tři roky zkoumání, příprav a konzultace s odborníky přinesly své výsledky. Instalace, v které se pohybují návštěvníci nabízí strach i emoce – touhu po dobrodružství v pavučině sítí na celkové ploše 2500 metrů čtverečních. V nich se rovněž nacházejí pevně ukotvené koule průsvitné či zrcadlové veliké v průměru až 8,5 metru a vážící 300 kg.
Návštěvníci tak mohli rozsáhlou instalací volně procházet a zažívat vztahy mezi jednotlivými tělesy podobně jako na oběžné dráze. Pro působivost – simulaci zde nechyběly ani vibrace způsobené pohybem návštěvníků a nepředvídané chvíle. Instalace mohla přinést adrenalin, strach z výšky a iluzi možného pádu, ale i osvobozující pocit létání.
Saraceno má za sebou několik úspěšných a oblíbených instalací po celém světě. Velkolepostí projektů připomíná umělce Christa, efektem a novými technologiemi Anishe Kapoora. Ve své práci je však tento argentinský tvůrce rozpoznatelný a originální. Navíc přináší nový prvek: diváky vtahuje do aktivní hry a podporuje jejich vlastní imaginaci.
-red-
Foto: Ela Bialkowska a archiv
Diskuze k tomuto článku