V budově v Krásově ulici 1834/2, kde malířka prožila část svého života, bude 10. září odhalena její pamětní deska.
Městská část Praha 3 ve spolupráci s hospodou U Vystřelenýho oka uctí život a dílo malířky Toyen odhalením pamětní desky, kterou vytvořil undergroundový malíř Martin Frind. Na samotný akt naváže poté večírek 24. září od 18.30 hodin v hospodě U Vystřelenýho oka, kde se bude promítat snímek Toyen od Jana Němce nebo Úzkost, krátký film Zdeňka Kopáče. Večer doplní hudební vystoupení MilEich & Bartošek quintet. Praha 3 bude připomínat slavnou malířku i v říjnu. V Galerii Toyen (Milešovská 1) se bude konat výstava jejích bust.
Avantgardní malířka Marie Čermínová (1902-1980), kterou zná celý svět pod pseudonymem Toyen, bydlela na Žižkově v Krásově ulici. Zrovna zde ukrývala v letech 1941–1945 v koupelně své garsonky židovského básníka Jindřicha Heislera, který díky její odvaze neskončil v koncentračním táboře.
Její umělecký styl měl zcela ojedinělý charakter plný symbolických významů, podmanivé imaginace, kubismu, surrealismu a dalších prvků. Svým oblékáním se stala zároveň vzorem pro feministické skupiny – měla krátké vlasy, nosila výhradně kalhoty, mužskou košili a občas rádiovku. Spolu s malířem Jindřichem Štýrským založila Devětsil, kam patřil mimo jiné Vítězslav Nezval, Karel Teige nebo Jaroslav Seifert, jemuž se přisuzuje i autorství jejího uměleckého pseudonymu. Ve svém prvním „pražském“ období proslula díly jako Ztroskotání ve snu, Člověk z klihu, Po představení. Po válce odjela malířka spolu s Heislerem natrvalo do Paříže, kde dále malovala v duchu neuchopitelných vizí, přeludů a nekonečných hlubin noci.
Diskuze k tomuto článku