Kostra s kouřící cigaretou je zvláštní obraz, který Vincent van Gogh namaloval v roce 1885 ještě před odjezdem do Francie. Poté, co mu nevyšla kariéra obchodníka s uměním, náboženského kazatele ani rodinný život s milovanou sestřenicí, vydal se jiným směrem. Na radu svého mladšího bratra Thea dal se na malířskou dráhu. Jediným školením prošel krátce – a to na Královské akademii v Antverpách (1885 – 86), odkud pro neshody odešel. A pávě na této škole vznikla dnes slavná malba s kouřící kostrou/lebkou – patrně jako cvičení malby podle modelu. A to se van Goghovi možná stalo osudným.
Van Gogh se již v té době nepodřizoval konvenční a na škole vyžadované hladké malbě. Byl svérázný i jako člověk a málo se ví, že prý měl velký smysl pro humor. Studentský žertík – vsazená kouřící cigareta do „úst“ lebky – a navíc rázně namalovaná byla pravděpodobně poslední kapkou… než byl profesorem Eugénem Siberdtem „propuštěn“. Mladý malíř musel tedy školu opustit – odjel do Paříže a pak na jih Francie. Za svobodou, sluncem a novými impulzy. (Více o jeho proměně naleznete na našich stránkách ZDE). Malíř často a podrobně psal svému bratrovi také o svých obrazech. O „Lebce“ však nepadlo ani slovo. (Ukázky jeho rukopisů naleznete ZDE).
Proč ta cigareta? Van Gogh pil hodně kávy i alkoholu a kouření si vychutnával ve chvílích pohody. Stalo se nedílnou součástí uvolnění a inspirace; používal však dýmku. „Nejlepší obrazy jsou ty, o kterých sním, když kouřím dýmku ve své posteli, a které se mi pak nepodaří namalovat,“ píše svému příteli a malíři Émilu Bernardovi ze žlutého pokoje v Arles roku 1888. Van Gogh byl sice psychicky labilní, ale jinak prý často veselý. Soudí se, že jeho deprese a záchvaty zřejmě mají na svědomí chemikálie z barev s kterými pracoval a které mnohdy roztíral prsty. V knize „Van Goghovo ucho: Paul Gauguin a pakt mlčení“ se Rita Wildegans a Hans Kaufmann vyslovují, že „jeho psychická porucha byla způsobena otravou olovem, arsenem a kadmiem, obsaženým v jeho barvách.“
Na řadě svých autoportrétů je van Gogh s dýmkou, která mu byla potěšením i jakýmsi symbolem nezávislosti. Odborníci na kuřácké potřeby si dali tu práci a podle obrazů vytvořili repliky malířových dýmek z pálené hlíny či třešňového dřeva. Zhotovili jich 16 kusů, které se staly ústředními exponáty výstavy v Amsterdamském museu dýmek v roce 2015.
Van Gogh Museum v Amsterdamu přichází s novinkou
Ačkoliv měl i van Gogh odhodlání vytvořit „umění budoucnosti“, nemohl si jistě představit technické vymoženosti dneška, které jeho dílo vynalézavě prezentují. Jsou to animované malby, digitální výstava či loňská 3D projekce v Paříži. Nebo jeho slavný obraz Night Café, kterým byl nabídnut ve virtuální podobě za pomocí technologie Oculus Virtual Reality Software.
Van Gogh Museum v Amsterodamu má vždy zjevný náskok a nyní přichází s další novinkou. Vedle stávajících zdrojů na webu, nedávno nahrála a připravilo pro diváky „soukromou prohlídku“ v nejvyšším možném rozlišení, tedy v tzv. 4K. Výsledkem je mimořádně kvalitní a plynoucí záznam van Goghova díla, jehož prohlídku můžete sledovat za podmanivého hudebního doprovodu bez dalších komentářů. Celá nabídka „turné“ je rozdělena na 7 dílů. Z nich je 6 už veřejně k dispozici a závěrečný díl bude dostupný v dohledné době. Prohlídku naleznete ZDE.
Jinak si zájemci mohou prohlédnout 1400 obrazů a kreseb – navíc si je lze zdarma stáhnout v kvalitním digitální rozlišení: https://www.vangoghmuseum.nl/en
Radan Wagner
Diskuze k tomuto článku