Je rozhodnuto! Očekávaná Vltavská filharmonie bude postavena podle návrhu světoznámého studia BIG. „Ateliér Bjarke Ingels Group je v současné době absolutní světovou špičkou, i tak mě ale překvapilo, s čím dokázali přijít. Jsem přesvědčen, že se budova okamžitě stane ikonou, symbolem Prahy. Je otevřená všem, demokratická, přesto má jasný řád,“ řekl k vítězství ateliéru dánského architekta Bjarkeho Ingelse náměstek pro územní rozvoj na pražském magistrátu a architekt Petr Hlaváček.
„Autoři skvěle pochopili místo, kam budovu vsazují, ale přicházejí s pro Prahu zcela novým přístupem k veřejnému prostoru. Nutí nás nad ním více přemýšlet a přibližují nás k naší řece. Už se těším na BIG koncert,“ dodal ještě.
„Byl to můj favorit od začátku. Praha je odrazem toho, jak se architektura po staletí vyvíjela. Teď je na nás, abychom doplnili něco, co je odrazem naší doby,“ uvedl ještě před vyhlášením primátor hlavního města Zdeněk Hřib. Vítěz se podle něj věnoval všem aspektům.
„Chtěli jsme vyřešit funkci filharmonie pro hudebníky, techniky i diváky. Je obklopená ostatními prostory, aby byla odcloněná od tramvaje i metra… do výše stavby by se mělo stoupat podobně jako uličkami Malé Strany vzhůru k Hradčanům… je nám ctí postavit tuto budovu v zemi Smetany a Dvořáka,“ popsal architekt Bjarke Ingels s tím, že když přišli s kolegy do Holešovic, viděli čtvrť rozdělenou vedví. Místo, kde jsou hlavně rampy a dálnice, které z výšky připomínají špagety. „Když budete teď chtít sejít k řece, narazíte na zeď. Příště budete moci sestoupit k lodi. Budou tu kavárny, sezení, nahoře na střeše počítáme s restaurací,“ dodal architekt.
Soutěž byla náročná a prestižní. Porotci vybírali návrhy anonymně – zpočátku ze 115 studií z 25 zemí. Do užšího výběru se jich dostalo 15 a 5 dalších bylo ještě osloveno. Budova bude složena ze tří základních sálů, ten hlavní pojme 1500 diváků. V roce 2026 by mělo dojít k výběru zhotovitele a o rok později se začne stavět. Otevření projektu za 6,1 miliardy korun se předpokládá v roce 2032. Finance půjdou z hl. m. Prahy, státu i soukromého sektoru.
Vítězný architektonický ateliér Bjarke Ingels Group s pobočkami v Kodani, Londýně, New Yorku, Barceloně a Šen-čenu zaměstnává odborníky z řad architektů, designérů, inženýrů, ale také teoretiků, kteří se zabývají architekturou, urbanismem, výzkumem a vývojem budov.
P.S.
Příklady podobně zaměřených “operních / filharmonických domů” ve světě:
Diskuze k tomuto článku