Výstava Josefa Pleskota se blíží k rekordu nejvyšší návštěvnosti české výstavy věnované architektuře! Prozkoumejte odkaz nejoceňovanějšího českého architekta současnosti na Kampě: pod názvem Města se zaměřuje na Prahu, Ostravu-Vítkovice a Litomyšl, v nichž má architekt nejvíce realizací. Pro velký zájem se konání této expozice prodlužuje do 19. února společně s výstavou Stanislava Kolíbala.
Obě výstavy byly v Museu Kampa zahájeny v listopadu minulého roku a těší se velkému návštěvnickému zájmu. „Stanislav Kolíbal, který začátkem prosince oslavil 97. narozeniny, je znám hlavně svými geometrickými prostorovými instalacemi. Jádrem naší výstavy jsou ale jeho knižní ilustrace, včetně kreseb pro děti. Pro mnoho návštěvníků jde o naprostý objev. Častou reakcí je – ,jé, tuhle knížku jsem měl jako malý, ale nikdy by mě nenapadlo, že je to Kolíbal‘,” přibližuje reakce návštěvníků šéfkurátor Musea Kampa Jan Skřivánek. Je zde také výstava Josefa Pleskota, která se těší velké pozornosti mnoha návštěvníků.
(Rozhovor Zdeňka Lukeše s Josefem Pleskotem naleznete ZDE).
Přehlídka tvorby architekta Josefa Pleskota mapuje autorovy nejznámější realizace v Praze, Ostravě-Vítkovicích a Litomyšli, ale také zprostředkovává Pleskotův přístup k architektuře a prezentuje práci jeho ateliéru v širších souvislostech. Svou komplexností se pak snaží přispět k odpovědi na otázku: jaká je společenské role architektury? Ačkoliv výstavy architektury trpí tím, že vlastní stavby nelze vystavit, Pleskotova výstava se od začátku těší velkému zájmu veřejnosti. O tom svědčí nejen beznadějně vyprodané komentované prohlídky a doprovodné programy, ale také vysoká návštěvnost. „Výstavu Josefa Pleskota vidělo již téměř 12 tisíc návštěvníků, což jsou na výstavu architektury mimořádná čísla,” konstatuje Skřivánek a dodává: „Z výstav věnovaných jednomu architektovi měla vyšší návštěvnost pouze výstava Santiaga Calatravy v Domě U Kamenného zvonu, kterou před pár lety vidělo 16 tisíc lidí. Doufám, že se tomuto číslu během následujících dvou týdnů přiblížíme nebo ho dokonce trumfneme.”
Výstava Josef Pleskot: Města se zaměřuje na tři specifická městská sídla, v nichž má architekt Josef Pleskot nejvíce realizací – na Prahu, Ostravu-Vítkovice a Litomyšl. Nepředstavuje pouze jednotlivé stavby a projekty, ale snaží se zprostředkovat Pleskotův přístup k architektuře, prezentovat práci jeho ateliéru v širších, obecnějších souvislostech a přispět k odpovědi na otázku po společenské roli architektury. Josef Pleskot je hlavním architektem postupné proměny Dolních Vítkovic v nové kulturní a společenské centrum Ostravy. Vedle již realizovaných konverzí nejstarší vítkovické vysoké pece ve vyhlídkovou věž s kavárnou Bolt Tower či bývalého plynojemu v multifunkční sál a kongresové centrum Gong je v expozici vystaven i projekt nové městské čtvrti Městopark pro až patnáct tisíc obyvatel, která by měla – spolu s obytným souborem Pod Žofinkou – propojit historické centrum města s někdejším průmyslovým areálem.
Zatímco ve Vítkovicích je rolí architekta hledat nové funkce opuštěných továrních staveb, či dokonce definovat zcela nové městské struktury, v Litomyšli jde primárně o úpravy a zásahy, které mají dále umocnit architektonické a urbanistické kvality města s dlouhou a nepřerušenou kulturní tradicí a pomoci naplnit je novým současným životem. Mezi nejvýraznější Pleskotovy realizace v Litomyšli se řadí rekonstrukce zámeckého pivovaru, regionálního muzea a celého zámeckého předprostoru – dnes náměstí Václava Havla. V Praze je Josef Pleskot podepsán například pod úpravu Jeleního příkopu a průchodu skrze val Prašného mostu, pod centrálou ČSOB v Radlické ulici a Metrostavu na Palmovce či pod rekonstrukcí dominikánského kláštera při kostele sv. Jiljí na Starém Městě. Je též autorem chystaného rezidenčního projektu na Kavčích horách. Výstava mimo jiné ukazuje, že každý z těchto projektů vychází z komplexní analýzy daného místa a existujících krajinných a urbanistických vztahů. Ač na první pohled nebývají tyto kontexty zřejmé, výslednou podobu stavby určují mnohem víc než čistě formální kritéria.
Josef Pleskot, který začátkem prosince oslaví 70. narozeniny, patří mezi nejoceňovanější architekty své generace a svou společenskou angažovaností výrazně překračuje mantinely této profese. Výstavu, s níž je spojen bohatý doprovodný program, kurátorsky připravili architekt Norbert Schmidt z Pleskotova AP atelieru a šéfkurátor Musea Kampa Jan Skřivánek.
10 staveb architekta Josefa Pleskota ZDE.
-red-
foto: Museum Kampa, Vlado Bohdan, Tomáš Souček, Marie Votavová a archiv
Diskuze k tomuto článku