Festival 4+4 dny v pohybu zve na rozsáhlou výstavu současného umění Reality Do You Need Me? i kulatý stůl akademických galerií.
Až do 26. září je možné zhlédnout výstavu současného umění Reality Do You Need Me v dlouho opuštěné secesní budově Nové strašnické školy. Šestadvacátý ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu zkoumá letos realitu, její podobu a uchopení tvorbou stovky umělců.
„Pořádat festival současného umění právě v opuštěné škole, v místě původně určeném ke zkoumání světa, a tedy i reality, je příležitost vytvořit unikátní, téměř laboratorní prostor, kde bychom se nemuseli obávat vlastních chyb a omylů, kde je možné zakoušet, zkoumat, ptát se a dozvídat, v jakých světech se navzájem nacházíme. Co je pro nás skutečnost? A lze ji sdílet, předávat nebo společně zažívat?“ Říká jedna z organizátorek a kurátorek festivalu, Denisa Václavová.
Téma zpracovaly tři desítky kurátorů – Eva Jiřička, Lenka Sýkorová, Tomáš Svoboda, Vasil Artamonov, Otto M. Urban, Radek Wohlmuth, Gabriela Kotíková, Jakub Hošek, Milan Mikuláštík, Ondřej Horák, Dagmar Šubrtová, Zbyněk Baladrán, Marie Foltýnová, Tereza Severová, Marek Meduna, Dita Lamačová, Lucie Drdová, Galerie VI PER, Nela Klajbanová, Martin Mazanec, Jiří Ptáček, Vít Havránek, Jedinečné svatopěstitelské družstvo, Wariot Ideal, Jan Zdvořák, Kolektiv Nesladim, B.K.S. a third space & Michal Hor Horáček, Karolína Beranová, Máš umělecké střevo?, Cesta hrdinů – Lucie Štůlová Vobořilová a Michaela Matysová, Tomáš Janypka a kol., Kakalík, Xafika, Julian Hetzel. Výstava je otevřena zdarma denně kromě pondělí od 14:00 do 21:00.
V rámci festivalu běží také vzdělávací programy pro školy a víkendové rodinné dílny platformy Máš umělecké střevo?
Jakým způsobem jsou u vás v galerii vybíráni vystavující? Jaký je dlouhodobý dramaturgický záměr? Jak často vystavujete studenty? Jaké zázemí poskytujete vystavujícímu umělci a kurátorovi?
Tyto a další otázky zazní v pátek 17. září během diskuze Dobrá praxe 4 aneb Kulatý stůl akademických galerií moderovaná Ondřejem Horákem. V rámci akce proběhne setkání a burza zkušeností vybraných akademických galerií z celé republiky, jejich kurátorek a kurátorů, respektive administrátorů výběru vystavujících. Celodenní program bude zahrnovat diskuse o dramaturgii galerií, o poměru vystavovaných studentů a zavedených umělců, o možnostech a limitech akademických galerií. Cílem je sdílení pozitivních příkladů, ukázky možností, i debata o finančně-koncepčních danostech zúčastněných galerií a především ustanovování či zavádění takzvané dobré praxe.
-red-
Diskuze k tomuto článku