Wenkův obchodní dům z roku 1911 v Jaroměři, který je dnes sídlem městského muzea, je opět přístupný veřejnosti. Tento objekt, prohlášený v roce 2017 za národní kulturní památku, prošel téměř tříletou rekonstrukcí. Autorem studie a projektové dokumentace obnovy této „obdivuhodné perly“ se stal architekt David Vávra. Celkové náklady vyšly zhruba na 30 milionů korun. Harmonické spojení prvků klasické architektury, secese a nastupujícího kubismu s jedinečným uspořádáním prosvětleného prostoru vytváří nezaměnitelnou atmosféru stavby. Ta mohla ve své době vzniknout jen díky spojení odvahy a rozhledu investora Josefa Wenka s mladým invenčním architektem – tehdy třicetiletým modernistou Josefem Gočárem.
Dobová fotografie Wenkova obchodního domu v Jaroměři z roku 1911. Pokračovatel Josef Wenke se od roku 1908 zabýval úvahami vystavět moderní obchodní dům a prohlédl si kvůli tomu velké obchody v Praze, Drážďanech i Vídni. Původní projekt od jaroměřského stavitele Josefa Máši zásadně ovlivnil tehdy ještě neznámý architekt Josef Gočár. Stavba je výjimečná nadčasovým stylem i moderní technologií za použití skla, železa a betonu. Konstrukcí z armovaného betonu a proskleným obvodovým pláštěm vznikl prostorný a světlý interiér. Podnik se šedesáti zaměstnanci, kde se uplatnili postupně všichni tři Josefovi synové Karel, Oldřich a Vladimír, vyvážel v té době mušlové zboží k Jadranu, do Anglie i Severní Ameriky. Firma měla filiálky v Jaroměři, Hradci Králové, Trutnově i stálý stánek v pražském Veletržním paláci. Nabízela vybavení kuchyní pro turistické chaty, nemocnice, hotely a sanatoria, ve třicátých letech se nejmladší syn zaměřil na prodej motocyklů a motorových kol, později na vozy Aero, vznikla i opravna aut a motocyklů. Firmu postihla hospodářská krize ve 30. letech, Wenkeovi prodali oba domy v dražbě roku 1938.Zdroj: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/jaromer-muzeum-wenkeuv-dum-rekonstrukce-vavra-gocar-pamatka.A230323_135143_hradec-zpravy_tuuSvatební fotografie – vážený podnikatel Josef Wenke s manželkou v Jaroměři
Moderní architektura se na počátku 20. století rodila také na nečekaných místech. Nebyla to jen Praha, Hradec Králové či Prostějov a jiná města, kde se náležitě uplatnily nové směry díky osvíceným stavebníkům. Postupně přibývaly na celém území další zajímavé práce. Také Jaroměř ve východních Čechách se může pochlubit architektonickým skvostem, který okouzluje dodnes.
Zbytek tohoto článku je viditelný pouze pro přihlášené.
Pro přístup ke všem článkům se přihlaste, nebo se zdarma zaregistrujte
Diskuze k tomuto článku