Další ztráta pro českou kulturu… Ve věku 93 let zemřel Jiří Šetlík – historik umění, který patřil od 60. let k výrazným osobnostem zdejší výtvarné scény. V 50. a 60. letech stál v čele Sbírky moderního umění Národní galerie v Praze, později byl uznávaným ředitelem Uměleckoprůmyslového muzea; působil také jako pedagog a věnoval se publikační činnosti v různých periodikách (zejména v Literárních novinách a časopisech Plamen, Výtvarné umění a Architektura). Vedle toho postgraduálně studoval v USA. Jeho slibnou kariéru přerušila až normalizace, během níž měl pro své postoje zakázanou odbornou činnost – bylo mu znemožněno vydávat své práce – nesměl ani působit jako pedagog na Akademii výtvarných umění. Po nástupu normalizace byl vyloučen z KSČ a v letech 1971 až 1989 se živil jako technický pracovník rekonstrukcí památkových objektů při Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Později publikoval v samizdatu – jeho eseje, které kolovaly v prostředí neoficiální kultury se zabývaly tvorbou Adrieny Šimotové, Magdaleny Jetelové, Vladimíra Janouška, Čestmíra Kafky a dalšími zakázanými osobnostmi…
Jiří Šetlík se narodil 2. dubna 1929 v Praze, kde vystudoval dějiny umění a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Docenturu o Ottu Gutreundovi však mohl dokončit až v roce 1994. Po roce 1989 se mohl vrátit ke své práci a působil také tři roky ve Spojených státech na československém velvyslanectví (ministerský rada pro kulturu a zdravotnictví). Po návratu vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a v letech 1996 až 2001 vedl katedru dějin umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. V roce 2014 obdržel cenu ministerstva kultury (Artis bohemiae amicis – Přátelé českého umění) za celoživotní přínos v oblasti výtvarného umění. Patři rovněž k iniciátorům založení Ceny Jindřicha Chalupeckého pro umělce do 35 let.
K jeho nejznámějším knihám patří monografie věnované dílu Bedřicha Stefana, Otto Gutfreunda (video ZDE), Vladimíra Janouška, Zdeňka Palcra, Jiřího Johna, Evy Kmentové, Miloslava Chlupáče, Stanislava Libenského, Olbrama Zoubka a také publikace o ateliérech českých umělců, skle, typografii a architektuře. Výběr z jeho publikační činnosti naleznete ZDE. V roce 2018 věnoval část své sbírky umění 20. století Muzeu umění a designu v Benešově (MUD). Více o Jiřím Šetlíkovi, který zemřel 28. ledna 2023, naleznete ZDE.
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku