Pablo Picasso byl tak ohromen její krásou, když ji poprvé uviděl, že vzal misku třešní na stůl, kde jedla s přítelem a začal se jí v kavárně dvořit. Psal se rok 1943, a přestože Françoise Gilot byla o 40 let mladší než malíř, stala se záhy jeho milenkou a múzou téměř na 10 intenzivních let. Byly to časy krásné, ale také dramatické – nakonec od stárnoucího egocentrického génia jeho múza a matka dvou společných dětí odešla. To bylo rozhodnutí nevídané a v očích despotického malíře až příliš troufalé… Později tato odvážná žena napsala úspěšné memoáry Život s Picassem, které byly vydány navzdory právním pokusům knihu zakázat.
Françoise Gilot – francouzská malířka a spisovatelka byla přes svou vlastní kariéru známa především díky vztahu s Pablem Picassem. V úterý 7. června zemřela v nemocnici na newyorském Manhattanu, podle její dcery Aurelie Engel na dlouhodobé srdeční a plicní komplikace. Bylo jí 101 let. Jako jediná dokázala slavného a sebestředného malíře opustit, navíc už jako svobodná o něm napsala (ve spolupráci s americkým výtvarným kritikem C. Lakem) pozoruhodnou knihu. Stala se bestsellerem – pod titulem Život s Picassem – a od roku 1964 (deset let po rozvodu) začala vycházet i v zahraničí, byla přeložena do 16 jazyků, včetně češtiny, nakonec se jí prodalo přes milion výtisků. Picasso zuřil, ale nepodařilo se mu této upřímné zpovědi zabránit. A tak potrestá Françoise přes děti – přestane se s nimi stýkat.
Picassovou milenkou se stala krátce po jejich seznámení v roce 1943 a vydržela s ním deset let. Pak si dovolila to, co žádná jiná před ní – sebestředného umělce sama opustila! Život s ním se stával pro ni i její děti čím dál nesnesitelnějším…
Malířka se narodila na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seina 26. listopadu 1921 do zámožné, avšak konvencemi zatížené rodiny. Přes otcův nesouhlas se vydala ve stopách své matky, která ve volných chvílích malovala akvarely. Picassovou múzou, respektive pannou -partnerkou se stala, když jí bylo málo přes 20 a jemu 61 let. Ze soužití vzešly dvě děti – syna Claudea a dceru Palomu. Její vlastní obrazy se nalézají ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku i pařížském Centre Pompidou. Její obraz Paloma s kytarou z roku 1965 se před dvěma lety v aukci prodal za 1,3 milionu dolarů (28,6 milionu korun).
Picasso už od mládí neuznával žádné autority, vedl bouřlivý život, měl nespočet žen, jejichž jména ani neznáme. K osudovým ženám však patřila Françoise Gilot – malířka, která měla podle otce studovat práva, ale vzepřela se – a dala přednost umění, ale i studiu anglické literatury na Cambridge či Britském institutu v Paříži.
Nakonec opustila i výtvarná studia a díky podpoře babičky se osamostatnila a vydala se do Španěova ateliéru. V té době měl Picasso paralelní vztah s Marií-Therese Walterovou a Dorou Maarovou, fotografkou jihoslovanského původu, která se proslavila především tím, že zdokumentovala vznik jeho slavného obrazu Guernica. Žárlivá a majetnická Dora nevěřila, že by ji mohla v Picassově srdci nahradit nějaká školačka. Ale stalo se.
Françoise je zpočátku Picassem fascinována a později i svedena. Souhlasí s jeho nabídkou a stěhuje se k němu – pobývají zvláště na jihu Francie do vesničky Vallauris, kde si zařizují keramickou dílnu. Kromě keramiky spolu experimentují s malbou na sklo. Françoise je zpočátku velmi tolerantní žena. Nebrání Picassovi ve styku s bývalou milenkou Marií-Therese Walterovou, dokonce ji sama zve i s její a Picassovou dcerou Maiou, dobře vychází i s Paulem, Picassovým synem z prvního manželství s Olgou Chochlovou. Ten je o devět měsíců starší než ona a otci v té době dělá řidiče. Vyrovnává se i s útoky první ženy Olgy či milenky Dory Maarové.
S Picassovou rodinou celkem vychází, hlavním problémem je samotný stále despotičtější malíř sám. S věkem se stupňuje se jeho sobectví, sebestřednost, tyranie… Ve volném svazku se narodí dvě děti – syn Claude (1947) a dcera Paloma, dnes uznávaná módní návrhářka (1949). Ani pak se sedmdesátiletý Picasso nebrání dalším avantýrám. Nejzmámější je veřejný vztah s Geneviève Laporte, která jej navštívila, aby s ním udělala rozhovor. To byla pro Françoise poslední kapka – a v roce 1953 se rozhoduje k odvážnému činu a stárnoucího génia opouští. Picasso je vzteky bez sebe… nikdy jí tuto „troufalost“ neodpustí a mstí se.
Když se Françoise po rozchodu s Picassem seznámila a začala žít s výtvarníkem Lucem Simonem, za kterého se brzy provdala a porodila mu dcerku Aurelii, Picasso se díky svým konexím postaral a oběma zničil kariéru a společenskou prestiž.
V lednu 1961 Clauda a Palomu Picasso legitimizoval a dal jim své příjmení, v únoru požádala Françoise o rozvod a 2.března 1961 se Picasso tajně oženil s Jacqueline Roqueovou.
A v roce 1964 vychází kontroverzní kniha Françoise Gilet nazvaná Život s Picassem…
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku