V nedávné době vznikl nenápadný architektonický skvost. V kouzelné horské krajině Beskyd byl zpřístupněn a ozvláštněn kout, který nyní čeká na pěší turisty a milovníky přírody. Dosavadní cesta zde byla takřka nepřístupná, avšak nynější pěšiny a tři vyhlídkové objekty u vrcholku kopce u Horní Bečvy nabízí uprostřed lesů nebývalou podívanou. Práce to však nebyla snadná: „Na vrchol se musely díly stavby nosit ručně. Na to jsme musely při návrhu myslet, aby jednotlivé části, které se pak až na místě skládaly dohromady, daly co nejlépe unést. I tak ale nejtěžší kus vážil 150 kilo,“ říká Daniel Bartoš ze studia Henkai architekti, která spolu s týmem zahradních architektů Zahrada-Park-Krajina stojí za návrhem a úpravou vyhlídky nad bývalým lomem.
Na nestabilním pískovcovém podloží se nakonec podařilo skvostné dílo. Ve finále zde stojí tři vyhlídkové objekty ve tvaru otevřených a neokázalých krychlí na vrcholové části kopce, kam se dostanete novými pěšími trasami. Ty se nyní staly součástí okružní cesty poblíž místní oblíbené přehrady v chráněné krajinné oblasti, kterou tvůrci dobře znají. Sami mají sídlo v nedalekém Rožnově pod Radhoštěm a často při práci ve veřejném prostoru spolupracují s okolními obcemi, tak jako například při revitalizaci návsi v Prostřední Bečvě. „Jsme tady doma. Vrátili jsem se sem z Prahy a jsme rádi, že tady můžeme pomáhat,“ dodává Daniel Baroš ze studia Henkai architekti.
Přinášíme zde podrobnější popis celého projektu z pohledu jeho tvůrců:
Vyhlídka na bývalém lomu se nachází v CHKO Beskydy ve východní části katastru obce Horní Bečva. Kopec je vklíněn do hlavního údolí Bečvy v blízkosti rekreační vodní nádrže Horní Bečva. Zalesněný vrcholek se tyčí nad levým břehem Rožnovské Bečvy, a je obklopen rozptýlenou zástavbou rodinných a rekreačních objektů. Jižní část kopce je tvořena z části nestabilní stěnou bývalého pískovcového lomu. Lokalita je významná jako referenční lokalita typických ciežkowických pískovců.
Zadáním bylo zpřístupnit vrcholové partie kopce pro pěší. Navrhli jsme síť nových pěších tras, které přirozeně pracují se stávajícím terénem. A dále jsme se snažili jemně rozvinout a doplnit stávající kvality místa (skalní vrcholové partie, lom, různorodý lesní porost, výhledy). Svahy a vrcholek kopce je nyní dostupný třemi vyhlídkovými stezkami, které propojují hlavní místa výhledů a vytvářejí novou okružní cestní síť, jež se napojuje na blízkou komunikaci a přilehlé parkoviště před kamenolomem. Mírnější trasa vede nově vysázeným lesem se směsicí místních druhů dřevin, které budou v budoucnu sloužit jako arboretum odkazující na blízkou okolní krajinu. V místě sedla pod skalnatým vrcholkem návštěvníci vystoupají na malou vyhlídkovou piknikovou platformu. Inspirací zde byly staré zarostlé ruiny kamenných základů rozeseté po Beskydech, dokladující osídlení a hospodaření předků v nejzapadlejších koutech krajiny.
Vyhlídková plošina je vymezena od okolí nízkými suchými zídkami (základy domu), které vytvářejí rovinu mírně vyčnívající z rostlého terénu. Zídky slouží také k posezení a vyhlídce západním směrem do údolí Bečvy přes přehradní nádrž. Strmější trasa vede kousek za korunou lomu. V polovině horní lomové hrany, která je stabilní, je umístěna vykonzolovaná kovová vyhlídková lávka s podlahou z pororoštu, který umocní dojem z výhledu a navodí jemné chvění. Malá vyhlídka je odpočinkovým mezibodem při výstupu prudkým svahem a zároveň návštěvníkům zpřístupňuje přímý pohled na stěnu lomu, kde nyní probíhá přirozený sukcesivní proces.
Cílem je vrcholová část kopce. Z dramatického terénu zde vyrůstají tři vyhlídkové objekty, tři subtilní prázdné krychle. Objekty jsou jemně umístěné do stávající terénní modelace mezi balvany. Terén nemají narušit. Jsou jen jakýmsi architekturou vymezeným volným prostorem, který má vybízet k zastavení a spočinutí uprostřed lesa.
Hlavní vyhlídka je umístěna přímo na vrcholu a umožňuje výhled přes lomovou stěnu do okolní krajiny luk a strání. Zbylé dva vyhlídkové body jsou zamýšleny jako místa pro pobyt, zamyšlení a posezení při pohledu do interiéru lesa, na jedné straně smrkového, na druhé borového. Pro vybudování zpevněných a nezpevněných stezek a opěrných zídek byl použit jako hlavní stavební materiál kámen a šotolina přímo z lomu. Stezky jsou doplněny mobiliářem s dubového dřeva. Z bezpečnostních důvodu je lom od okolí vymezen jednoduchými raženými dřevěnými dubovými kůly s lanovím. Nosná konstrukce objektů je montována z profilů a dílů z žárově pozinkované oceli v následné černé úpravě. Podlahy a konstrukce stropů jsou dřevěné fošnové. Ploché střechy vyhlídek jsou pojaté jako střešní zahrady osázené svévolnou postupnou sukcesí.
Autor: Daniel Baroš, Ondřej Nečaský, Zdeněk Strnadel, henkai + zahrada park krajina Investor: obec Horní Bečva Druh projektu: Projekty ve spolupráci, Tvorba města a krajiny
-red-
foto: Henkai architekti
Diskuze k tomuto článku