Galerie Art brut Praha nabízí v těchto dnech další pozoruhodnou výstavu. Tentokrát se jedná o autora, který se veřejnosti poprvé představil v roce 2015, kdy si uvědomil, že “výstavy jsou cestou, jak se vztahovat k lidem a najít cestu z osamělosti.” Svérázný tvůrce Jakub Eliáš je zastoupen v několika soukromých sbírkách, objevil se i ve sborníku Art Brut Brno a dalších zajímavých médiích včetně Revolver Revue. Slova Jiřího Macha – kurátora nynější výstavy:
Jakub Eliáš v roce 2015 poprvé přitakal na mou nabídku veřejně prezentovat obrazy. Zjistil, že Jakub Eliáš v roce 2015 poprvé přitakal na mou nabídku veřejně prezentovat obrazy. Zjistil, že výstavy jsou cestou, jak se vztahovat k lidem a najít cestu z osamělosti. Své obrazy vystavoval v Galerii Na chodbě v Českých Budějovicích, v Antikvariátu a galerii Bastion v Táboře, v Galerii Suterén v Ústí nad Labem v UKG galerii v Děčíně a v Muzeu města Duchcov. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírce Poetické galerie Antonína Jiráčka a v několika dalších soukromých sbírkách. V roce 2018 byl profil Jakuba Eliáše zveřejněn ve 112. čísle Revolver Revue a informace o něm najdeme i ve sborníku Art Brut Brno 2020. Své obrazy vystavoval v Galerii Na chodbě v Českých Budějovicích, v Antikvariátu a galerii Bastion v Táboře, v Galerii Suterén v Ústí nad Labem v UKG galerii v Děčíně a v Muzeu města Duchcov. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírce Poetické galerie Antonína Jiráčka a v několika dalších soukromých sbírkách. V roce 2018 byl profil Jakuba Eliáše zveřejněn ve 112. čísle Revolver Revue a informace o něm najdeme i ve sborníku Art Brut Brno 2020.
Jakub Eliáš (*1972) se vyučil prodavačem a dvacet let pracoval v různých obchodech v Ústí nad Labem. V devatenácti letech začal pít alkohol. Koncem devadesátých let absolvoval léčbu závislosti. Kolem roku 2010 se u něj objevují vážné duševní potíže, opakovaně pobývá v psychiatrické léčebně a krátce na to odchází do invalidního důchodu.
Po jednom z pobytů v psychiatrické léčebně se začíná intenzivně zajímat o výtvarné umění. Dochází do knihovny a studuje knihy o umění. První kniha, kterou čte, je věnována baroku. To ho fascinuje napětím a dramatičností. Sám začíná tvořit. Mez jeho první obrazy patří vzpomínkové portréty spolupacientů z psychiatrické léčebny. Hledá inspiraci v plakátech a reprodukcích barokních obrazů. Fascinuje ho Picasso, Rouault, Beckmann, Munch a Wróblewski. Jejich obrazy se zpočátku pokouší kopírovat, ale jedná se spíše o jejich “svojskou” interpretaci.
Tvorba se stává nedílnou součástí Jakubova života. Osvojuje si techniku olejomalby a akrylu. Nejčastěji ale používá olejový pastel v kombinaci s propisovací tužkou. Velkou část Jakubovy výtvarné produkce tvoří koláže. Má v oblibě média, do kterých se může „opřít“. K tomu jsou pastely ideální. Štětce při prvních pokusech o malbu podle vlastních slov zničil během několika hodin a brzy je nahradil špejlí a špachtlemi.
Jakub maluje ve vlnách. Střídají se období, kdy nevezme tužku do ruky, a měsíce, kdy není dne bez obrazu. Přísně odlišuje obrazy na čistě privátní a na ty pro oči druhých. Ty první vznikají v největších temnotách. Jsou charakteristické prázdným prostorem, ve kterém se vyskytují lidé spoutaní dráty a odnikud nikam procházejí zahalené postavy rakvonošů. Jedná se o obrazy s velmi chudou barevností. Naopak ty druhé jsou charakteristické jasnou barevností a ostrými silnými liniemi.
Jakub zpravidla pracuje v tematických cyklech. Mezi významná témata patří války, sérioví vrazi, prožívané emoce, vztah muže a ženy, včetně explicitních zobrazení sexuálních scén. Za pozornost určitě stojí řada autoportrétů a obrazů inspirovaných hudbou. Svébytný cyklus tvoří obrazy věnované alkoholu. Obrazy s opakujícími se názvy Delirium, Alkohol, nebo Památník alkoholismu jsou milníky Jabubova boje se závislostí.
Zvláštní roli na Jakubových obrazech má podpis. Od počátku je pro něj na obraze vyčleněno místo. Podpis s přesnou datací, někdy i hodinou vzniku je pro Jakuba způsob, jak být součástí obrazu. Zároveň je prvkem pro rekonstrukci chronologické mapy stavů duše. Jakub datuje a podepisuje své obrazy velice důsledně. Přesto jsem našel v jeho tvorbě několik obrazů bez podpisu. Když jsem ho na to upozornil, odpověděl, že téma obrazu bylo tak hrozivé, že odmítl stát se jeho součástí. Místo pro podpis bylo připraveno, ale nevstoupil…
Jakub Eliáš v roce 2015 poprvé přitakal na mou nabídku veřejně prezentovat obrazy. Zjistil, že výstavy jsou cestou, jak se vztahovat k lidem a najít cestu z osamělosti. Své obrazy vystavoval v Galerii Na chodbě v Českých Budějovicích, v Antikvariátu a galerii Bastion v Táboře, v Galerii Suterén v Ústí nad Labem v UKG galerii v Děčíně a v Muzeu města Duchcov. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírce Poetické galerie Antonína Jiráčka a v několika dalších soukromých sbírkách. V roce 2018 byl profil Jakuba Eliáše zveřejněn ve 112. čísle Revolver Revue a informace o něm najdeme i ve sborníku Art Brut Brno 2020.
Text: Jiří Mach, kurátor výstavy
Výstava: Jakub Eliáš – Masky, ženy a pták, Galerie Art brut Praha, do 23. 2. 2024
foto: archiv, Art Brut Praha
Diskuze k tomuto článku