Benátské bienále proběhne letos 23. dubna – 27. listopadu. Napadení Ukrajiny a následný válečný konflikt však již nyní přináší do této slavné mezinárodní umělecké přehlídky změny. Ukrajinská účast není jistá a ruský pavilon byl uzavřen.
Tým stojící za ukrajinským pavilonem Benátského bienále – umělec Pavlo Makov a kurátoři Lizaveta German, Maria Lanko a Borys Filonenko – uvedli, že nejsou schopni pokračovat v práci na projektu kvůli nebezpečí, které představuje ruská invaze, která začala 24. února. „Komerční lety na Ukrajinu a z Ukrajiny byly zrušeny a cestování v rámci země je riskantní,“ uvedli v prohlášení sdíleném na Twitteru.
“Pokud se situace změní a bude bezpečné pokračovat v naší práci a cestování, budeme v Benátkách,” uvedli. “Zatím nemůžeme potvrdit, že náš projekt bude dokončen, ale můžeme slíbit, že uděláme vše pro to, abychom zachránili unikátní umělecká díla vytvořená Pavlem Makovem a naším velkým týmem speciálně pro nadcházející bienále během posledních pěti měsíců.”
Ukrajinský pavilon by představil Makovovu práci Fontána vyčerpání, systém trychtýřů, který rozděluje opakovaně vodu, dokud nezůstane jen několik kapek. Práce byla inspirována životem v postsovětském Charkově v 90. letech, kdy byla veřejná infrastruktura těžce zanedbávána a zásobování vodou bylo často narušováno.
Makov se v současné době ukrývá se svou rodinou v Charkově, druhém největším městě Ukrajiny. 63letý umělec řekl Artnet News: “Neutíkám ze svého domova, i když nemohu opravdu bojovat a nevím, jak to udělat. Musíte být vyškoleni. Uvidíme, co přijde dál. Rusko se nezastaví jen tak. Budou pokračovat v boji. Ale my také.”
Makov, který se narodil v Petrohradě, řekl, že přestal pracovat s konexemi v Rusku, když v roce 2014 začala rusko-ukrajinská válka.
“Je nemožné spolupracovat s jakoukoliv zemí, která otevřeně a agresivně útočí na vaši zemi a která zabírá vaše území,” řekl.
Ruský pavilon uzavřen
“Není zde místo pro umění, když civilisté umírají pod palbou raket, když se občané Ukrajiny schovávají v úkrytech, když jsou ruští demonstranti umlčováni,” napsala Alexandra Sukhareva v příspěvku napsaném s Kirillem Savčenkovem a sdíleném na Facebooku v neděli. “Jako narozená v Rusku nebudu prezentovat svou práci v ruském pavilonu na Benátském bienále,” řekla umělkyně a z účasti odstoupila.
Organizátoři pavilonu potvrdili prostřednictvím Instagramu, že Sukhareva, Savchenkov a kurátor Raimundas Malašauskas se z pavilonu stáhli a že “v důsledku toho zůstane ruský pavilon uzavřen”. “Ruský pavilon je domovem umělců, umění a kreativců,” napsali. “S umělci a kurátorem jsme od prvního dne úzce spolupracovali na tomto projektu a čekali jsme na jejich nezávislá rozhodnutí, která respektujeme a podporujeme především.”
Benátské bienále ve svém vlastním prohlášení uvedlo, že “stojí při všech, kteří trpí v důsledku ruského útoku na Ukrajinu”.
“Vzýváme mír a rozhodně odmítáme všechny formy válek a násilí, čímž potvrzujeme, že La Biennale zůstává místem dialogu mezi institucemi, umělci a občany všech zemí, jazyků, etnik a náboženství,” uvedl pořadatel.
P.S. Mezinárodní výstava s tematickým názvem Mléko snů se bude konat v Centrálním pavilonu (Giardini) a v Arsenale, včetně 213 umělců z 58 zemí; 180 z nich se poprvé účastní mezinárodní výstavy. Vystaveno bude 1 433 děl a objektů, 80 nových projektů je koncipováno speciálně pro Bienále Arte.
Bienále bude také zahrnovat 80 národních účastí v Giardini, Arsenale a ve městě. Účast poprvé: Republika Camerun, Namibie, Nepál, Sultanát Omán a Uganda; a letos se samostatnými pavilony: Republika Kazachstán, Kyrgyzistán a Uzbekistán.
-red-
Úvodní foto – detail obrazu: Mark Rothko Untitled (Yellow and Blue), 1954
Diskuze k tomuto článku