Došlo k manipulativním a netransparentním krokům během výběrových řízení v některých státních galeriích? Že se tak stalo, je přesvědčena nezávislá a nepolitická platforma ČAVU. V tomto roce založená „Česká akademie vizuálního umění“ se skládá z osobností zdejší výtvarné scény. Malíři, sochaři, kurátoři, galeristé či sběratelé se společně sdílenými názory se sdružili do organizace a vytyčili si za cíl – mimo jiné: „Formulovat a hledat řešení aktuálních i dlouhodobých problémů provozu profesionálního vizuálního umění.“ Nyní tato akademie vydala prohlášení týkající se výběrových řízení v našich prestižních institucích / galeriích, která v tomto roce proběhla – ať už v tichosti či za mediální pozornosti. Obrací se na jejich vyhlašovatele a žádá bližší vysvětlení, která je vedle k jejich rozhodnutí. Zároveň chce o svých pochybnostech či podezřeních informovat také veřejnost. Martin Dostál, Tomáš Císařovský, Marcel Fišer, Margita Titlová-Ylovsky, Michal Gabriel, Daniel Pešta, Iva Nesvadbová, Michael Rittstein, Petr Vaňous a další členové akademie (seznam ZDE) veřejně konstatují v následujícím dokumentu:
Prohlášení České akademie vizuálního umění k výběrovým řízením na ředitele galerií zřizovaných jako příspěvkových organizací
Česká akademie vizuálního umění je znepokojena výsledky a průběhem výběrových řízení na pozice ředitelů/ředitelek příspěvkových organizací, ke kterým došlo na podzim letošního roku. Konkrétně jde o Národní galerii Praha, Galerii hlavního města Prahy, Oblastní galerii v Liberci, Galerii Benedikta Rejta v Lounech a Severočeskou galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Ve výčtu galerií je nutné zmínit i Horáckou galerii v Novém Městě na Moravě. Máme podezření, že v těchto případech došlo k nepřehledným, netransparentním a zjevně pochybným či manipulativním krokům ve všech nebo v některých fázích výběrových řízení. Proto se akademie obrací na vyhlašovatele těchto výběrových řízení s požadavkem, aby zveřejnili rozhodnutí, která k příslušným rozhodnutím vedla.
Jde zejména o způsob a zdůvodnění jmenování členů komisí, zveřejnění kritérií výběru, doporučení externích hodnotitelů a zveřejnění informací o závěrečném schvalování těchto rozhodnutí. ČAVU je přesvědčena, že dokud nebudou podklady k rozhodnutím zveřejněny, nelze vyvrátit podezření z klientelismu, střetu zájmů a politického ovlivňování výběrových řízení. Všechny získané podklady k výběrovým zřízením zveřejníme.
Jsme k tomuto kroku nuceni i proto, že neexistují zákonná pravidla pro výběrová řízení na posty ředitelů příspěvkových organizací. Neexistuje ani nutnost jakákoliv výběrová řízení vypisovat. Veřejnost je tak neustále, a do jisté míry i účelově, matena zdáním demokratičnosti výběrových řízení. Jsme si také vědomi toho, že nemusí jít o záměrně nepoctivé jednání, ale zkušenost a kompetence politických reprezentací na všech úrovních, způsob vyhlašování výběrových řízení, jejich průběh a výsledky v roce 2020, nás vedou k požadavku, shrnutému v tomto prohlášení.
Je potřeba také změnit faktické postavení ředitelů příspěvkových organizací. Ti jsou kdykoliv odvolatelní, a to i bez udání důvodu. Nemají manažerské smlouvy a jsou tak v postavení, které má mnohdy zcela nedůstojné parametry.
Za ČAVU
Martin Dostál, předseda
Diskuze k tomuto článku