Dosud nikdy neviděná díla slavného a předčasně zesnulého Keitha Haringa půjdou koncem září do aukce; jejich příběh je výjimečný: umělec dostal v roce 1987 nabídku, aby cosi vytvořil tehdy na počítači Amiga. Za vším stál Timothy Leary – známý psychedelický průkopník a spisovatel, který se stal softwarovým vývojářem. Z tohoto důvodu také vymýšlel videoherní adaptaci románu Neuromancer od Williama Gibsona z roku 1984. A tak pozval Haringa, aby vytvořil pro tuto hru vizuální prvky pomocí „stroje“ vyrobeného společností Commodore. Tento nový počítač, který v roce 1985 pomohl propagovat Andy Warhol, byl výzvou a inspirací…
Haring překonal časem svou nedůvěru k novým technologiím, vždyť ještě v roce 1978 si zapsal do svého deníku: „Jsme ohroženi přicházející digitální estetikou.“ Stal se jedním z mála umělců, kteří experimentovali s Quantelem Paintboxem – předchůdcem Photoshopu, za což od Steva Jobse obdržel Apple Macintosh podobně jako Andy Warhol.
Zatímco Learyho projekt nakonec ztroskotal, Haring si dále hrál s Amigou a vytvořil několik kreseb ve svém typickém jazyce. V zářivé barevnosti se na kompozicích vynořují figurální motivy s charakteristickými zvlněnými konturami, které pak nikdy neměly být spatřeny či veřejně nabízeny. Až letos se vše změnilo – a to díky nečekanému objevu i v posledních letech vyvinuté formě bezpečného prodeje digitálních děl.
Od 12. do 20. září bude Christie´s nabízet „Keith Haring: Pixel Pioneer“. V online aukci se konkrétně objeví ve formě NFT pět umělcových kreseb vytvořených na počítači Amiga “ražené na blockchainu Ethereum.“ Prodej je organizován ve spolupráci s agenturou Artestar a Keith Haring Studio, dceřinou společností nadace Keith Haring Foundation. (Více o NFT a jejich aukcích v Christie´s naleznete ZDE).
„Amiga kresby jsou významné, neboť byly vytvořeny na samotném úsvitu věku osobních počítačů,“ řekl Gil Vazquez, výkonný ředitel a prezident nadace Keith Haring Foundation a dodal: „Keith už tehdy věděl, že počítače budou pro život důležité a že se jejich možnosti budou dále rychle vyvíjet.“
Haringova snaha ovládnout možnosti digitální technologie šla ruku v ruce s vizí s povahou pouličního tvůrce – tedy s přesvědčením, že umění by mělo přesahovat zdi galérií a být pro všechny… Počítače, jak věřil, by mohly sdílet v širším a dostupnějším měřítku tyto osobní ideje a umění, což bylo jeho hlavním cílem.
Z připravované aukce: odhaduje se, že každý z NFT v „Pixel Pioneer“ má hodnotu 200 000 až 500 000 dolarů, přičemž kompletní sbírka se pohybuje kolem 1, 65 milionu dolarů, což jsou prozatimní reálné odhady. Ty vycházejí z podobné aukce NTF Amiga kreseb Andy Warhola, která proběhla v roce 2021 – a celkem utržila 3, 3 milionů dolarů.
Podle znalců i pořadatelů, byl „Keith velkým zastáncem ideji umění pro každého… kdyby dnes žil, byl by jistě velkým podporovatelem komunity Web3, která se snaží spojit tradiční a online sběratelství. Přikládáme slavné domácí záběry zachycující průkopníka digitálního umění, který v roce 2021 sleduje přenos dražby svého díla prodaného za konečných téměř 70 milionů dolarů.
-red-
Foto: Christie´s a archiv
Diskuze k tomuto článku