Otevřené ateliéry Praha – umění v místě svého vzniku…
Již podruhé se veřejnosti otevřou desítky pražských uměleckých a designových ateliérů v rámci festivalu Otevřené ateliéry Praha. Jeho druhý ročník se uskuteční v termínu 17. – 19. 6. a zapojí se do něj řada unikátních lokalit i soukromých uměleckých ateliérů. Připraven je také bohatý doprovodný program pro všechny generace – letos na téma udržitelnost v umění a kultuře. Ve čtvrtek 16. 6. proběhne slavnostní zahájení v Loftu Bubny s koncertem kapely P/\ST a debatou o udržitelných projektech.
Desítky ateliérů umělců a designérů se otevřou během tří červnových dní po celé Praze. Druhý ročník festivalu Otevřené ateliéry Praha se snaží přiblížit současné umění veřejnosti a umožnit zájemcům nahlédnout do pozadí vzniku uměleckých děl. “Důležité je pro nás vytvořit příležitost, kdy může opravdu každý zajít na návštěvu k umělci a bez ostychu si prohlédnout na čem pracuje a popovídat si s ním.”, říká o festivalu jedna ze zakladatelek Ivona Dresslerová.
Právě osobní setkání s umělcem, ale i ateliéry samotné, které často dýchají jedinečným geniem loci, jsou unikátním zážitkem. Díky festivalu se návštěvníci dostanou do běžně nepřístupných prostor, soukromých ateliérů a kreativních klastrů, které jsou mnohdy architektonicky významné. Milovníky industriálních lokalit tak potěší například Liebeň ArtContemporary v Praze 9, kde tvoří převážně mladí výtvarníci z pražské Akademie výtvarných umění nebo ateliéry v areálu bývalé Kolbenky ve Vysočanech. Jedinečným zážitkem je také zahrada a budova bývalého Kafkova ateliéru na Praze 6, kde se bude odehrávat velká část doprovodného programu. Pro nejmenší je připraveno například “Hmyzí safari” s permakulturistkou Evou Hauserovou nebo výtvarné dílny.
Doprovodný program festivalu je letos zaměřen na téma udržitelnosti v umění a kultuře a na toto téma budou připraveny hned dvě debaty. První proběhne v rámci zahájení festivalu 16. 6. V prostoru Loft Bubny v pražských Holešovicích a představí udržitelné pražské projekty, jako je Knihovna věcí, Art-reuse, Artbiom a další. V neděli 19. 6. poté proběhne v prostoru SmetanaQ debata moderovaná Evou Slunečkovou, která bude s umělci a odborníky probírat jejich tvůrčí přístup k udržitelnosti i problematiku greenwashingu v designu.
Během festivalu otevřou své ateliéry například Martin Salajka, Jakub Janovský, Inkubátor Krenovka, Meetfactory, SmetanaQ, Bubahof, Pavel Příkaský, Studio Kakao, Studio Reál, Aleš Ogoun a prostor Úl, Lu Skřivánková, Ateliér Žitomír a mnoho dalších.
Vstup na akci je zdarma, na slavnostní zahájení 16. 6. je vstup 50 Kč. Více info a program ZDE www.otevreneatelierypraha.cz
Druhý ročník Otevřených ateliérů Praha se bude konat 16. – 19. 6. 2021 po celé Praze, akci organizuje spolek Otevřené ateliéry Praha z.s.
-red-
foto: archiv
Diskuze k tomuto článku