I přes uzavření svých prostor kvůli modernizaci je Hundertwasserovo muzeum Kunst Haus Wien stále aktivní. Během léta zahájilo venkovní výstavu a bohatý kulturní program pro celou čtvrť. Muzeum tak promlouvá do veřejného prostoru a oslovuje zásadní výzvy budoucnosti spojené se změnou klimatu. Výstavní prostory se v nové klimaticky šetrnější podobě návštěvníkům znovu otevřou příští rok.
Za běžných okolností je Kunst Haus Wien, známý výstavní prostor založený Friedensreichem Hundertwasserem, návštěvníkům otevřený 365 dní v roce. Na začátku letošního června ale muzeum zahájilo rozsáhlou modernizaci, aby se v roce 2024 mohlo znovu otevřít v nové podobě. První environmentální „zelené muzeum“ a platforma pro progresivní tvorbu zaměřenou na propojování umění, ochrany životního prostředí a veřejnosti, provede svoji rekonstrukci v souladu s ekologickými principy a aktuálními trendy. Slibuje, že od příštího roku bude budova připravena na změny klimatu a také více orientovaná na návštěvníky. Modernizace je založena na celkové energetické sanaci, v budoucnu by muzeum ke svému provozu mělo využívat pouze udržitelné zdroje. Teplo i chlad bude čerpat z geotermální energie. Rekonstruují se ale i další oblasti, včetně požární ochrany, ventilace, elektroinstalace, zabezpečení i interiérů.
Muzeum ale nezahálí ani během svojí modernizace. Právě naopak, aktivně se otevírá svému okolí. Na konci června slavnostně otevřelo venkovní výstavu Close/d. Künstlerische Erkundungen in benachbarten Umwelten. Hlavní ambicí výstavy je proniknout do veřejného prostoru a navázat dialog s okolím muzea. Organizátoři projektu připravili také rozmanitý participativní program pro celou Hundertwasserovu čtvrť. Doprovodné akce s volným vstupem se budou konat v nedalekém komunitním centru TRÖSCH III, které se promění na místo pro společenský dialog i tvůrčí inspiraci. Návštěvníci budou mít možnost se zúčastnit různých workshopů, představení, rozhovorů, prohlídek okolí, a dokonce i lekcí jógy.
Venkovní výstavu tvoří celkem dvanáct uměleckých intervencí do veřejného prostoru, které jsou rozmístěny kolem celého muzea. Umělecké projekty nabízejí originální perspektivy na naši současnost i budoucnost v souladu s ekologickými hodnotami. Co se můžeme naučit od přírody, jejíž jsme součástí, ačkoli jí často vzdorujeme? Jak by mohly vypadat alternativní scénáře naší současnosti a budoucnosti? Jak se pohybujeme, jak se živíme a jak společně žijeme ve městech? Umělci zapojení do projektu se různými způsoby snaží odpovědět na tyto otázky a konfrontovat se s přírodou, Dunajem v centru Vídně, městskou infrastrukturou, architekturou, sousedy, návštěvníky i náhodnými kolemjdoucími. Navazují tak na Hundertwasserovy myšlenky o ekologii a udržitelnosti a transdisciplinárně je reflektují z dnešního pohledu.
„Pro muzeum je to neobvyklý projekt – vystoupit ze svých vlastních prostor a zkoumat a utvářet městský prostor. A přitom je to velmi vizionářský program, který nám zde Kunst Haus Wien s Close/d nabízí. Zapojuje do něj život ve městě a otevírá tak nové možnosti participace,“ uvedl k projektu městský radní pro hospodářské záležitosti Peter Hanke.
Projekt Close/d. Künstlerische Erkundungen in benachbarten Umwelten probíhá do 31. října 2023. Více ZDE.
-red-
foto: Iris Ranzinger
Diskuze k tomuto článku